Czy zakup oprogramowania komputerowego mieści się w zakresie form wspierania działalności innowacyjnej (...)

Czy zakup oprogramowania komputerowego mieści się w zakresie form wspierania działalności innowacyjnej jako zakup nowych technologii dających prawo do skorzystania z ulgi zgodnie z art. 18b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z 22.05.2006 r. (uzupełnionym pismem z 26.06.2006 r.) odnośnie prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 50% wydatków, które zostały poniesione na zakup oprogramowania komputerowego jako zakupu nowej technologii - za prawidłowe.

Porady prawne

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 22.05.2006 r. (uzupełnionym w dniu 26.06.2006 r.) Spółka złożyła do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku Spółka podała, że obecnie dokonuje zakupu serwera z oprogramowaniem systemowym do zarządzania firmą klasy ERP-CDN XL.

Spółka posiada status mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, natomiast zakup oprogramowania zostanie dokonany od firmy ABC dostawcy biznesowych rozwiązań IT.

Składając powyższy wniosek Spółka brała pod uwagę nowelizację ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz niektórych innych ustaw, która to nowelizacja umożliwia nabywanie nowych technologii od dowolnego podmiotu.

Do wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji Spółka dołączyła opinię z Katedry Informatyki Akademii Górniczo - Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie na temat innowacyjności systemów klasy ERP do zarządzania firmą. Z opinii tej wynika m.in., iż rozwiązania konstrukcyjne, funkcjonalne jak i procesy wdrożeniowe dotyczące systemów klasy ERP zawierają wiele rozwiązań innowacyjnych stosowanych w skali światowej od około 1,5 roku.

W związku z powyższym Spółka skierowała zapytanie, czy zakup w/w oprogramowania mieści się w zakresie form wspierania działalności innowacyjnej jako zakup nowych technologii dających jej prawo do skorzystania z ulgi zgodnie z art. 18b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków, które poniesie w związku z zakupem systemowego oprogramowania komputerowego. Zdaniem Spółki zakup oprogramowania komputerowego można potraktować jako zakup nowej technologii.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

W świetle art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Zgodnie z art. 18b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki.

Stosownie do art. 16b ust. 1 pkt. 4 i 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji są m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji)umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1.

W myśl art. 18b ust. 2a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.

Na podstawie art. 18 b ust. 3 powyższej ustawy prawo do odliczeń nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Podstawą ustalenia wielkości odliczenia zgodnie z art. 18b ust. 4 w/w ustawy jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części , w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków określonych w ust. 4 w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji (art. 18b ust. 5 ustawy).

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym.

Na podstawie art. 18b ust. 7 powyższej ustawy odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50% kwoty, ustalonej zgodnie z ust. 4 i 5.

Biorąc pod uwagę zacytowane wyżej przepisy art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawioną opinię z Katedry Informatyki Akademii Górniczo - Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie na temat innowacyjności systemów klasy ERP do zarządzania firmą, wg tut. organu odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega 50% wydatków poniesionych na zakup oprogramowania systemowego do zarządzania firmą klasy ERP-CDN XL jako zakup nowych technologii pod warunkiem, że zakup powyższego oprogramowania wiąże się z zakupem wartości niematerialnej i prawnej, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 a nabycie praw do tego oprogramowania nastąpi w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw.

Stanowisko Spółki odnośnie prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 50% wydatków, które zostały poniesione na zakup oprogramowania komputerowego tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika