Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja Podatkowa (Dz.U. nr 137, poz.926 z późn.zm.) (...)

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja Podatkowa (Dz.U. nr 137, poz.926 z późn.zm.) zwracamy się o:zajęcie stanowiska w sprawie, kto w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r nr 54, poz 535) od dnia 01.05.2004r- jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych a w związku z tym jaka jest podległość terytorialna odnośnie miejsca składania deklaracji pit4.W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r nr 54, poz 535) od dnia 01.05.2004r oddział przestaje być wyodrębnionym podatnikiem w zakresie, w jakim dotyczy jedynie podatku od towarów i usług. Jesteśmy jednostką organizacyjnie wyodrębnioną, prowadzimy działalność na zasadzie wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, samodzielnie rozliczamy się z podatków i opłat lokalnych, tj. jesteśmy zobowiązani jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze stosunku pracy. W Krajowym Rejestrze Sądowym jest odpowiedni wpis dotyczący siedziby oddziału,zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym Regon umiejscawia nas jako jednostkę lokalną(...) Sp. z o.o. Warszawa ul. (...).Naszym zdaniem zapis ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy nas jako płatników jedynie w sprawie regulowania zobowiązań w podatku od towarów i usług VAT, i nie skutkuje zmianami dotyczącymi pozostałych zobowiązań podatkowych, pozostała podległość terytorialnie podatkowa pozostaje bez zmian i jedynie zgłoszenie aktualizacyjne uwzględniające zaistniałe zmiany jest dokumentem wystarczającym w świetle zmian ustawy jw. z dniem 01.05.2004r.

W odpowiedzi na pismo złożone dnia 26.04.2004r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie właściwości miejscowej przy składaniu deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) (... Sp. z o.o. Oddział w (...) od 01.05.2004r. przestaje być samodzielnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim działając na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia:

Porady prawne

Stosownie do art.31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) płatnikiem podatku dochodowego z tytułu wypłat ze stosunku pracy są zakłady pracy, którymi mogą być w szczególności osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Brzmienie powyższego przepisu nie wyklucza możliwości uznania za płatnika również oddziału osoby prawnej, jeżeli ów oddział jest dla zatrudnionych pracowników zakładem pracy (pracodawcą) w rozumieniu art.3 kodeksu pracy. Z literalnego brzmienia wyżej przywołanego przepisu art. 3 kodeksu pracy wynika, iż pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług (utrata przez oddział statusu podatnika podatku VAT) nie wpływa na tryb i zasady rozliczania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przez oddział osoby prawnej.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art.38 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ?Płatnicy, o których mowa w art.31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust.2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli miedzy kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji'.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika