Czy spółdzielnia mieszkaniowa powinna odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych w związku z (...)

  1. Czy spółdzielnia mieszkaniowa powinna odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych w związku z przekazaniem urządzeń wodno-kanalizacyjnych do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji za zmniejszenie zaległości Spółdzielni wobec tego Zakładu ?
  2. Czy z tytułu ponoszenia opłat na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe członkowie Spółdzielni mogą korzystać z ulgi remontowej ?

W związku z pismem Spółdzielni z dnia 10.03.2004 znak L.dz. 364/03/2004 r. (wpł. do Urzędu 2004.03.11) w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodu z tytułu przekazania urządzeń wodno-kanalizacyjnych oraz możliwości korzystania z ulgi remontowej przez członków Spółdzielni z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:


I

Dochody spółdzielni mieszkaniowych wolne są od podatku na warunkach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm) w związku z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), z którego wynika, że zwolnienie, o którym mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 4f stosuje się do dnia 31.12.2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r.. Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., stanowi, że wolne są od podatku dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. Wyjątki od tej zasady wymieniono w art. 17 ust. 1a ustawy, który stanowi, że zwolnienie o którym mowa w ust. 1 nie dotyczy:1)dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego

  1. 1a)dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17 a ? 17 k,
  2. 2)dochodów bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

W spółdzielniach mieszkaniowych wolne są zatem od podatku dochodowego dochody z różnych źródeł, z wyjątkiem wymienionych w cyt. art. 17 ust. 1a ustawy, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

A zatem, jeśli zapłata za przejęcie przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji urządzeń wodno - kanalizacyjnych zostanie dokonana poprzez zmniejszenie zaległości Spółdzielni wobec Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, to dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, jeżeli zaległość stanowi koszt eksploatacji zasobów mieszkaniowych lub powstała w wyniku realizacji innych celów statutowych Spółdzielni. Zwolnienie nie będzie miało zastosowania, jeżeli zaległość powstała w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.


II

Zgodnie z art. 27a ust.

1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy zmniejsza się o poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:
  • remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz
  • wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Powyższy przepis określa warunki konieczne do spełnienia, w celu skorzystania z odliczenia wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej.

Pierwszy warunek związany jest z koniecznością wyodrębnienia przez spółdzielnię mieszkaniową funduszu remontowego.Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 116) spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.Jeżeli spółdzielnia nie dokona wyodrębnienia takiego funduszu, jej członkowie nie mogą dokonywać odliczenia poniesionych na ten cel wydatków.

Natomiast drugim ważnym warunkiem jest fakt odliczenia wpłat na fundusz remontowy, a nie wszystkich wpłat na rzecz spółdzielni.Zgodnie z art. 4 wyżej cyt. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali bądź też członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Należy zatem uznać, że wpłaty na fundusz remontowy stanowią wyodrębnioną z w/w kosztów pozycję.

Przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez członka odpowiednich dopłat związanych z tym lokalem i m. in. wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego.

Zatem wnoszone przez członków Spółdzielni wpłaty z tytułu przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe dotyczą uzupełnienia wkładu mieszkaniowego a nie funduszu remontowego Spółdzielni. Ponadto w myśl przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wpływy z wpłat różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego Spółdzielnia a nie członek Spółdzielni, przeznacza na uzupełnienie funduszu remontowego

Zatem w świetle powyższych przepisów wpłat członków Spółdzielni z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe nie można odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika