Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Rozbudowuję budynek mieszkalny (...)

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Rozbudowuję budynek mieszkalny i dobudowane poddasze planuję wykorzystywać do prowadzenia dzia- łaności gospodarczej.

  • czy mogę zaliczać wszystkie wydatki związane z rozbudową w koszty firmy?
  • jaki procent amortyzacji będę musiałą zastosować po zakończeniu inwestycji?

W związku z Pani zapytaniem prawnym dotyczącym sposobu rozliczenia wydatków poniesionych na rozbudowę domu w części , którą zamierza Pani przeznaczyć na cele prowadzonej działalności gospodarczej, zawartym w piśmie złożonym w Urzędzie w dniu 03.12.2004 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

I. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych :

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie /.../ środków trwałych. Natomiast na podstawie art. 22 ust. 8 cyt. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych /.../ - odpisy amortyzacyjne, dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22 a - 22 o, z uwzględnieniem art. 23.

Porady prawne

Jednocześnie w art. 22 c pkt 2 cyt. ustawy postanowiono, że amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.

W art. 22 a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zawarto zapis, że amortyzacji podlegają stanowiące włas-ność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą / ... / zwane środkami trwałymi. Na podstawie art.22h ust.1 pkt 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych /.../ , począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały /.../ wprowadzono do ewidencji /wykazu /.../ - do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową /.../. Zgodnie z art. 22 g ust. 1 pkt 2 cyt. przepisów za wartość początkową środków trwałych /.../ uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia, który na podstawie art. 22g ust. 4 stanowi wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji fianansowych, w szczególności odsetek od pożyczek /kredytów/ i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4 - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej przez biegłego powołanego przez podatnika, z uwzglednieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, tj. cen środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji /art. 22 g ust. 10 cyt. ustawy / .

Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości / art.22g ust.10 cyt.ustawy /.

Art.22f ust.4 w/w ustawy stanowi, że jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego , jest wykorzystywana do prowadzenia działal-ności gospodarczej / ... / odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej / ... / , do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 22 g ust. 11 cyt. ustawy, w razie, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących współwłasność majątkową małżonków, chyba, że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych /... / dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1 - art. 22 i w/w ustawy. Wykaz ten stanowi załącznik nr 1 do cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zgodnie z nim stawkę tę dla budynków mieszkalnych i lokali mieszkalnych ustalono w wysokości 1,5 %, dla budynków i lokali niemieszkalnych - 2,5 %. Zasady ustalania indywidualnych stawek amortyzacji określono w art. 22 j tych przepisów, a warunki ich podwyższania - w art. 22 i ust. 2.

Mając na uwadze stan faktyczny opisany przez Panią we wniosku, Naczelnik tut. Urzędu w oparciu o przedstawiony wyżej stan prawny stwierdza, że poniesione wydatki inwestycyjne związane z rozbudową budynku mieszkalnego, którego część będzie wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej - nie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lecz poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane według powyższych zasad, o ile podejmie Pani decyzję o amortyzacji tego budynku.

II. w zakresie podatku VAT :

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 19 ust. 4, art. 120ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czyn-nościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, którymi zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy są:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Należy zaznaczyć, że wskazana w art. 86 ust. 1 zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi; jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z któ-rymi związany jest podatek naliczony są wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Stąd też w sytuacji, gdy prowadzona przez Panią inwestycja będzie służyła czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług przysługuje Pani (przy zachowaniu innych określonych przepisami warunków) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z rozbudową budynku mieszkalnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika