Czy obciążenie przez kontrahenta notą księgową z tytułu niedoboru stwierdzonego w magazynie może (...)

Czy obciążenie przez kontrahenta notą księgową z tytułu niedoboru stwierdzonego w magazynie może stanowić koszt uzyskania przychodów ?

W związku z Pana zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 20.12.2004 r. (data wpływu 21.12.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przedłożoną przez Pana umową z dnia 01.01.2004 r. zawartą między Panem, a spółką Składy Budowlane V...z siedzibą w J... k/Poznania - prowadzi Pan w ra-mach działalności gospodarczej skład firmy V..., świadcząc usługi w zakresie prowadzenia sprzedaży hurtowej i detalicznej towarów handlowych znajdujących się w ofercie zleceniodawcy.Pana przychodem jest wynagrodzenie określone w § 6 cyt. umowy.

Porady prawne

Ze złożonego w tut. Organie pisma wynika, że zatrudniony przez Pana pracownik nienależycie wykonywał swoje obowiązki i w Pana ocenie - z jego zaniedbania powstały niedobory, za które Zleceniodawca obciążył Pana. Przedstawiony stan faktyczny dowodzi, że nie dołożył Pan staranności w wykonywaniu postanowień umowy zawartej z firmą V.. i dlatego też powstał obowiązek zapłacenia odszkodowania, stosownie do postanowień w/w dokumentu z dnia 01.01.2004 r . W myśl § 7 ust. 1 zawartej z firmą V... umowy - 'zleceniobiorca odpowiada za szkody wyrządzone zleceniodawcy działaniem lub zaniechaniem, wynikłe z niezachowania przewidzianych umową obowiązków', a § 3 pkt 7 umowy stanowi, że 'za wszelkie - związane z wykonywaniem umowy - działania i zaniechania osób, o których mowa w ust. 6, Zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność jak za działania i zaniechania własne'. Strata powstała po stronie spółki Składy Budowlane V... (towary handlowe, których niedobór określono na kwotę 12.248,69 zł należały do tego podmiotu, która obciążyła za jej powstanie Pana, jako osobę odpowiedzialną .

Według § 2 art. 361 ustawy Kodeks Cywilny szkoda polega albo na stracie, którą poniósł poszkodowany, albo pozbawieniu go korzyści, które mógłby uzyskać, gdyby mu szkody nie wyrządzono. W danym przypadku mamy do czynienia z pomniejszeniem majątku Spółki V..., a więc stratą, która rodzi po stronie poszkodowanego prawo żądania odszkodowania. Z prawa tego Spółka skorzystała obciążając Pana kwotą 12.248,69 zł - zgodnie z postanowieniem § 7 ust. 1 umowy.

Tak więc, wbrew Pana twierdzeniom - w/w kwota w istocie jest odszkodowaniem za nie-należyte wykonanie usługi i w myśl art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu.

Ponadto podkreśla się, że w orzecznictwie utrwalił się pogląd, iż ' Skarb Państwa nie może ponosić odpowiedzialności w sferze podatkowej - za skutki niewykonania zobowiązań cywilno-prawnych przez podmioty gospodarcze (wyrok z 1997r. III S.A. 439/96 ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika