Czy koszty związane z uzyskaniem aprobaty technicznej należy bezpośrednio zaliczyć w koszty uzyskania (...)

Czy koszty związane z uzyskaniem aprobaty technicznej należy bezpośrednio zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, czy też aprobatę należy traktować jako wartość niematerialną i prawną, a zatem wprowadzić do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne?

Z treści złożonego zapytania wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania osadników gnilnych, studzienek rozdzielczych i zbiorczych. Z uwagi na brak polskich norm na te urządzenia, zmuszony był Pan do wystąpienia o aprobatę techniczną do Instytutu Ochrony Środowiska.

Pana zdaniem koszty związane z uzyskaniem aprobaty technicznej należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, a nie poprzez odpisy amortyzacyjne, traktując aprobatę jako wartość niematerialną i prawną.

Porady prawne

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby uznać określony wydatek za koszt podatkowy, musi być on poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym wykazie kosztów nie uznanych za koszt podatkowy (art. 23 ustawy).

Definicja wartości niematerialnych i prawnych została zawarta w art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym są nimi nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. :
- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
- licencje,
- prawa do : wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,
- wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)
o ile spełniają następujące warunki:
- przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do użytkowania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy (umowa leasingu).

Oceniając wydatki na nabycie aprobaty technicznej Instytutu Ochrony Środowiska w aspekcie wartości niematerialnych i prawnych, należy stwierdzić, że tego rodzaju aprobaty nie mają zbywczej wartości majątkowej, nie nabywa się ich w drodze umowy kupna i nie mogą być przedmiotem obrotu.

Należy zwrócić uwagę, że wydana dla Pana aprobata techniczna Instytutu Ochrony Środowiska jest dokumentem stwierdzającym przydatność do stosowania w budownictwie wyrobu budowlanego będącego przedmiotem aprobaty.

W takiej sytuacji nie ma podstaw do uznania w/w aprobaty jako wartości niematerialnej i prawnej, która podlega odpisom amortyzacyjnym.

Reasumują wydatki poniesione w celu uzyskania aprobaty technicznej Instytutu Ochrony Środowiska należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż stanowisko wyrażone przez Pana we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika