Czy dostarczenie energii cieplnej dla budynku przy ulicy 3 jest zakupem dla Rolniczej Spółdzielni (...)

Czy dostarczenie energii cieplnej dla budynku przy ulicy 3 jest zakupem dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, a dla Wspólnoty Mieszkaniowej sprzedażą i czy winno być udokumentowane rachunkiem ?

Z treści złożonego zapytania wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem dwóch budynków mieszkalnych przy ulicy 2 i przy ulicy 3. W budynku przy ulicy 2 zostały sprzedane trzy mieszkania osobom fizycznym, pozostałe pięć mieszkań jest własnością Rolniczej Spółdzielni. Jednocześnie w tym budynku zawiązała się Wspólnota Mieszkaniowa, która posiada odrębny zarząd. Następnie w budynku przy ulicy 3, też zostały wykupione trzy mieszkania i zawiązała się kolejna Wspólnota Mieszkaniowa, ale zarząd w dalszym ciągu sprawuje Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Budynki te posiadają wspólną kotłownię, która jest własnością Spółdzielni. W dniu 30 sierpnia 2006 r. pomiędzy Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną, a Wspólnotami Mieszkaniowymi budynków przy ulicy 2 i 3 została zawarta umowa dzierżawy kotłowni i dostarczania ciepła do budynków j.w. Wspólnota Mieszkaniowa budynku przy ulicy 3 powierzyła wykonanie w jej imieniu obowiązków Dzierżawcy, Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej budynku przy ulicy2, za wyjątkiem płatności czynszu dzierżawnego. Zarząd Wspólnoty nie chce wystawić rachunku dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej za wpłacone zaliczki na ogrzewanie za mieszkańców nie wykupionych mieszkań, tłumacząc się tym, że nie sprzedaje ciepła a tylko będzie się z jego dostarczania rozliczać po zakończeniu sezonu.

Porady prawne

Zdaniem Wnioskodawcy dostarczenie energii cieplnej dla bloku przy ulicy 3 jest zakupem, a dla Wspólnoty Mieszkaniowej sprzedażą i winno być udokumentowane rachunkiem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Zakres danych, które muszą być zawarte w rachunkach - wystawionych przez podatników nie będących podatnikami podatku od towaru i usług został wyszczególniony w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1373).

Zgodnie z treścią art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, co nie oznacza, że może być podmiotem. Nie jest stroną stosunku prawnego i nie nabywa wynikających z niego praw i obowiązków. Wspólnota mieszkaniowa nie dokonuje sprzedaży ani nie wykonuje usługi na rzecz członków wspólnoty, nie pobiera też czynszu od właścicieli lokali.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 cyt. ustawy o własności lokali, pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Odbiorcy ciepła płacą za nie zaliczkowo, a ostatecznie rozliczenie następuje po zakończeniu sezonu grzewczego. Pieniądze wpłacone na powyższe opłaty nie stają się środkami Wspólnoty, a tym samym w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi właścicieli przekazanymi jej do rozliczenia się nie ma żadnych uprawnień.

W świetle powyższego tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunki potwierdzające dokonanie sprzedaży lub wykonanie usług. Wspólnota Mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej, jednak jest bezpośrednim dostawcą energii cieplnej, a to z kolei oznacza, iż jest dostawcą towarów o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zatem wykonując dostawy energii cieplnej dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, Wspólnota Mieszkaniowa dokonuje czynności na rzecz osób trzecich tj. nie wchodzących w skład wspólnoty. Prowadzi więc działalność gospodarczą w ramach przepisu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Stosownie do przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 w/w ustawy jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów.

W świetle powyższego, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dokumentuje się rachunkami lub notami księgowymi o których mowa w art. 87-88 Ordynacji podatkowej.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe, w związku z czym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika