Czy wypłacany strażakom ryczałt finansowy na dojazdy do szkoły, na przeszkolenia lub na studia korzysta (...)

Czy wypłacany strażakom ryczałt finansowy na dojazdy do szkoły, na przeszkolenia lub na studia korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie:

  • art. 14a §1, §3 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Płatnika z dnia 16.04.2007 r. uzupełnionego pismem w dniu 17.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanego strażakom ryczałtu finansowego na dojazdy do miejsca nauki i z powrotem postanawia uznać stanowisko Płatnika za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 20.04.2007 roku wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek Płatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem w dniu 17.05.2007 roku. Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a §1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Płatnik ? Komenda (...) kierując strażaków do szkoły, na przeszkolenie lub na studia poza miejscem pełnienia służby wypłaca strażakom przysługujący im na podstawie odrębnych przepisów ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki i z powrotem.

PYTANIE PŁATNIKA: Czy wypłacany strażakom ryczałt finansowy na dojazdy do szkoły, na przeszkolenia lub na studia korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

STANOWISKO PŁATNIKA W SPRAWIE: Płatnik uważa, że ww. ryczałt finansowy korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PŁATNIKA

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w pismach Płatnika stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Płatnika i stwierdził jak niżej. Przepisami regulującymi zasady dokształcenia i doskonalenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej jest ustawa z dnia 24.04.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.03.2003 r. w sprawie rodzaju placówek do których może być skierowany strażak Państwowej Straży Pożarnej, oraz należności pieniężnych przysługujących w przypadkach skierowania strażaka do szkoły, na przeszkolenie lub na studia (Dz. U. Nr 61, poz. 546).

Zgodnie z art. 106 ww. ustawy strażak może być skierowany do szkoły, na przeszkolenie lub na studia. W myśl §3 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji strażakowi skierowanemu do szkoły, na przeszkolenie lub na studia poza miejscem pełnienia służby lub stałego zamieszkania przysługuje ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki lub programowej praktyki i z powrotem w wysokości cen biletu II klasy pociągu pośpiesznego z uwzględnieniem posiadanego uprawnienia do ulgowych przejazdów, bez względu na to z jakiego tytułu uprawnienie to przysługuje. W razie braku możliwości dotarcia do miejsca nauki lub programowej praktyki pociągiem pospiesznym, na podstawie §3 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ryczałt finansowy na dojazdy przysługuje w wysokości ceny biletu najtańszego środka transportu, który umożliwia to dotarcie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmujących naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikację zawodowe w formach pozaszkolnych.

W świetle powyższego ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki lub programowej praktyki i z powrotem przysługujący strażakowi skierowanemu do szkoły, na przeszkolenie lub na studia na mocy §3 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku informuje, że wymienione we wniosku przedmiotowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma w tym stanie faktycznym zastosowania, gdyż wypłacany strażakom ryczałt finansowy jest należny w związku ze skierowaniem strażaków do szkoły, na przeszkolenie i na studia a nie w związku z podróżą służbową.

Zatem stwierdzić należy, że stanowisko Płatnika przedstawione we wniosku dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanego strażakom ryczałtu finansowego na dojazdy do szkoły, na przeszkolenia lub na studia jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika