Czy w świetle obowiązującego prawa zobowiązani jesteśmy do opodatkowania przychodu w postaci odszkodowania (...)

Czy w świetle obowiązującego prawa zobowiązani jesteśmy do opodatkowania przychodu w postaci odszkodowania z tytułu szkód górniczych, a jeżeli tak to czy istnieją możliwości zwolnienia czy umorzenia całości lub części należnego podatku ?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 157, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 14.04.2004r. uzupełnionym pismem z dnia 20.05.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie informuje, że w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanego przez Państwa na podstawie ugody odszkodowania z tytułu szkód górniczych wypłaconego w 2003r. przez Spółkę X udzielono już pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego pismem Nr USI/4/1216/04 z dnia 09.03.2004r. Odbiór pisma podatnik potwierdził w dniu 15.03.2004r.

Ponieważ Państwa wniosek zawiera również zapytanie dotyczące możliwości zwolnienia lub umorzenia całości lub części należnego podatku tutejszy organ podatkowy informuje i wyjaśnia.

Porady prawne

W myśl art. 67 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 157, poz. 926 ze zm.) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Zgodnie z art. 67 § 2 ww. ustawy umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Zwroty wskazane przez ustawodawcę w przepisach art. 67 ustawy ? Ordynacja podatkow, a tj. ważny interes podatnika lub interes publiczny nie są pojęciami zdefiniowanymi prawnie. Nie oznacza to jednak dowolności działania organów podatkowych. Umorzenie zaległości podatkowej jest instytucją o charakterze wyjątkowym, stanowiącą odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania oraz regulowania podatków. Dlatego też instytucja ta może być stosowana jedynie w sytuacjach spowodowanych wydarzeniami o charakterze nadzwyczajnym, których zaistnienie niezależne było od działania lub zaniechania samego podatnika.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa nie daje organom podatkowym uprawnień do umorzenia należnego podatku daje natomiast uprawnienia do umorzenia zaległości podatkowej.

W związku z powyższym organ podatkowy nie podziela Państwa stanowiska zawartego w zapytaniu.


Referencje USI/415/4/1216/04, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika