Podatnik zwraca się z prośba o wyrażenie opinii o zaliczeniu wydatków na planowany remont placu manewrowego. (...)

Podatnik zwraca się z prośba o wyrażenie opinii o zaliczeniu wydatków na planowany remont placu manewrowego. Planowany remont to położenie dywanika asfaltowego o przewidywanym koszcie 45.000 zł w miejsce płytek betonowych, trylinik, które zostały wykruszone. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym poniesione wydatki można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów i dacie ich poniesienia?

W odpowiedzi na pismo z dnia 11 sierpnia 2003 r. w sprawie kosztów uzyskania przychodu, Urząd Skarbowy w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Stosownie do postanowienia art. 23 ust. 1 lit. c) wymienionej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiąca podstawie naliczania odpisów amortyzacyjnych.Pojęcie ulepszenia zostało szerzej wyjaśnione w piśmie Ministerstwa Finansów z 13 marca 1995 r. (Nr PO 3/372-160/94), w świetle którego:
- przebudową jest zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,
- rozbudową jest powiększenie 9rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
- rekonstrukcją jest odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
- adaptacją jest przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych,
- modernizacją jest unowocześnienie środków trwałych.
Zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy środki trwałe uznaje się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.
Na wartość początkową środka trwałego nie mają natomiast wpływu wydatki remontowe o charakterze odtworzeniowym, przywracające pierwotny poziom techniczny, służące nie ulepszeniu środka trwałego, a doprowadzeniu go do stanu używalności. Zatem, gdy nie zwiększa się wartość użytkowa środka trwałego wydatki te traktowane są jako remont ? bez względu na wartość, w całości stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.O kwalifikacji robót (wydatków) jako remont decydują wyłącznie kryteria rzeczowe a nie finansowe. Podobne stanowisko w tej sprawie można spotkać w orzecznictwie sądowym. W jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził: - ? istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, wraz z wymianą zużytych składników technicznych, nie zmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji ? a więc będą to wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji, przy czym pojęcie to nie obejmuje zwykłych zabiegów konserwacyjnych?.
Identycznie pojęcie remontu definiuje art. 3 ust. 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. w Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zmianami) stwierdzając, że remont to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji.

Porady prawne

Zdaniem tut. Urzędu planowane wydatki inwestycyjne o których mowa w piśmie można by (zachowując powyższe warunki) zakwalifikować jako remont środka trwałego i tym samym istniała by możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu działalności gospodarczej, bezpośrednio z chwilą ich poniesienia. Ostateczne stanowisko w tej sprawie można jednak zając dopiero po zrealizowaniu planowanej inwestycji.Istotny wpływ na decyzję o zakwalifikowaniu poniesionych wydatków jako remont lub ulepszenie środka trwałego, może mieć w spornych przypadkach opinia biegłych specjalistów. Również takie możliwości stwarza organom podatkowym przepis art. 197 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowiąc, że w sytuacji, gdy wymagane są wiadomości specjalne, organ podatkowy może powołać biegłego lub biegłych w celu wydania opinii.
Taka ocena możliwa jest w przypadku zrealizowanych robót.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika