Czy Podatnik będący instruktorem tańca, tworzący własną choreografię taneczną, może zastosować (...)

Czy Podatnik będący instruktorem tańca, tworzący własną choreografię taneczną, może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów uzyskiwanych w ramach umowy o dzieło?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 27.08.1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14. poz. 176 ze zm.) postanawia uznać, że przedstawione przez Stronę stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pan W. w dniu 9.10.2006 r. złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest instruktorem tańca, tworzy własną choreografię taneczną i chciałby zawrzeć umowę o dzieło na okres kilku miesięcy na przygotowanie spektaklu tanecznego. W świetle powyższego Wnioskodawca zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z następującym pytaniem: Czy w przedstawionym stanie faktycznym może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów ? Zdaniem Podatnika w tej sytuacji należą mu się 50% koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14 a §1 ustawy Ordynacja podatkowa informuje.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...). Z kolei w myśl ust. 9 pkt 3 tego artykułu koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu, pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, a których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Ww. artykuł 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów ustawy z dnia 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 , poz. 631 ze zm.). W myśl postanowień art. 1 ust. 2 powołanej wyżej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe ),
  • plastyczne,
  • fotograficzne,
  • lutnicze,
  • wzornictwa przemysłowego,
  • architektoniczne, architektoniczno- urbanistyczne i urbanistyczne,
  • muzyczne i słowno-muzyczne,
  • sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
  • audiowizualne (w tym filmowe).

Zatem o możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje w przedmiotowej sprawie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu ze stworzenia utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego.

Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym. Art. 3 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych, zaś poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz nieopodatkowanych należności budżetowych określających podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich. Stosownie do tej definicji, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc w trybie wydawania interpretacji określonych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, tut. organ podatkowy nie ma prawa interpretować tej ustawy. W związku z tym stwierdzenie, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe odnosi się jedynie do stanowiska, że Podatnikowi, jako twórcy przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% z tytułu korzystania przez niego lub rozporządzania odpowiednio prawami autorskimi oraz pokrewnymi jako osobie wykonującej określone czynności na podstawie umowy o dzieło. Jednakże Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie nadmienia, iż nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania czy tworzenie przez Pana W. choreografii tanecznej do spektaklu tanecznego rodzi przychód z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, gdyż leży to poza zakresem jego uprawnień.

W sprawach interpretacji przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych właściwym organem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Prawno-Legislacyjny w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika