Podatnik zawarł umowę użyczenia samochodu osobowego od ojca, który jest wykorzystywany dla celów (...)

Podatnik zawarł umowę użyczenia samochodu osobowego od ojca, który jest wykorzystywany dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Czy koszty związane z eksploatacją samochodu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w sprawie.

W dniu 22.02.2006 r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą, zawarł Pan z ojcem umowę użyczenia samochodu ciężarowego. Umowa przewiduje, że wszelkie koszty związane z używaniem tego samochodu, np. naprawa, wymiana zużytych części, zakup paliwa, przeglądy techniczne, ubezpieczenia OC i AC ponoszone będą przez Pana. Pytanie Pana brzmi: Czy wymienione wyżej koszty związane z używaniem nieodpłatnie samochodu ojca będę mógł uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia dochodu i tym samym obniżyć swój dochód ?

Porady prawne

Z brzmienia art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawowa definicja nie kwalifikuje danego wydatku do kosztu podatkowego, stanowi jedynie, iż aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu spełnione muszą być dwa warunki:
1/ koszt musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz
2/ nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym katalogu kosztów nie uznanych za koszt podatkowy - art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, wydatki z tytułu wykorzystywania dla potrzeb działalności gospodarczej opisanego wyżej samochodu ciężarowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Pamiętać jednak należy, że ciężar udowodnienia zasadności poniesienia danego wydatku uznanego później za koszt uzyskania przychodu spoczywa na podatniku.

Reasumując w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym przy założeniu zasadności kosztów i ustawowych warunkach uznać należy, iż koszty związane z używaniem samochodu w momencie ich poniesienia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa

.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika