Podatnik zamierza wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną (...)

Podatnik zamierza wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesione zostaną zarówno wartości materialne jak i wartości niematerialne, zostaną wniesione zobowiązania dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa, spółka przejmie część pracowników. Po wniesieniu aportem w/w zorganizowanej części przedsiębiorstwa nowa firma będzie mogła samodzielnie funkcjonować. Czy opisany wkład niepieniężny wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej w art. 5a okt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy zastosowanie znajduje tu przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w zapytaniu.

W dniu 20.02.2005 r. wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie, z którego wynika, że zamierza Pan wnieść zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeniesiona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa dotycząca stacji paliw. Wniesione zostaną wartości niematerialne i prawne, zobowiązania dotyczące wnoszonej części przedsiębiorstwa, zdolności i umiejętności pracownicze. Nastąpi również przejęcie pracowników. Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nowa firma będzie mogła samodzielnie funkcjonować.

Porady prawne

Art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 109 cytowanej wyżej ustawy wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość praną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepisy art. 5a pkt 3 i 4 definiują pojęcie przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa natomiast zagadnienia dotyczące udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością określone zostało w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - w TYTULE III DZIAŁ I.

Art. 5a pkt 4 zorganizowaną część przedsiębiorstwa definiuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa jako wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizuje te zadania.

Reasumując, wartość nominalna udziałów w Sp. z o.o. objęta w zamian za wkład niepieniężny zwolniona jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Opisana przez Pana zorganizowana część przedsiębiorstwa spełnia wymóg definicji art. 5a pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu,interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika