W lutym 2005 r. wykonana została usługa przygotowania wniosku o otrzymanie dotacji co potwierdzone (...)

W lutym 2005 r. wykonana została usługa przygotowania wniosku o otrzymanie dotacji co potwierdzone zostało wystawieniem faktury VAT.
Czy wydatek ten stanowi koszty uzyskania przychodu ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14 b, art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w sprawie

W dniu 19.04.2006 r. wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie Pana w spawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w miesiącu lutym 2005 r. została wykonana usługa za przygotowanie wniosku o otrzymanie dotacji w ramach SPO-WKP i wystawiona Faktura VAT. Dotacji Pan nie otrzymał.
Zapytuje Pan czy opisany wyżej koszt usługi stanowi koszt uzyskania przychodu.

Porady prawne

Z brzmienia przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1993 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, iż kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ustawowa definicja nie kwalifikuje danego wydatku do kosztu podatkowego, stanowi jedynie, iż aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu spełnione muszą być dwa warunki:

1/ koszt musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz

2/ nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym katalogu kosztów nie uznanych za koszt podatkowy - art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że koszty przygotowania wniosku o uzyskanie dotacji są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą miały posłużyć jej rozwojowi poprzez pozyskanie źródeł finansowych potrzebnych do realizacji zamierzonego celu.

Tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu, który winien być rozliczony zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

Reasumując, przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika