W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodu zbytego samochodu ciężarowego, pozostałego po likwidacji (...)

W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodu zbytego samochodu ciężarowego, pozostałego po likwidacji działalności gospodarczej ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie przepisów art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 09.11.2004 r. informuje:

? stosownie do przepisów art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest m. inn. przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) składników majątku będących środkami trwałymi. W kwestii dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodu w momencie zbycia składnika majątku, który wykorzystywany był dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, zastosowanie znajduje przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. B ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mianowicie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na nabycie środków trwałych. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztami uzyskania przychodów przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Porady prawne

Dochód z tytułu sprzedaży ustala się na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy.

Reasumując, w opisanej przez Pana sytuacji, w przypadku sprzedaży samochodu ciężarowego, który wykorzystywany był dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, kosztem uzyskania przychodu jest niezamortyzowana wartość początkowa składnika majątku ( wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne). Inny sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodu jest niedopuszczalny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika