W latach 1997-2003 na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową zgromadzona została określona (...)

W latach 1997-2003 na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową zgromadzona została określona kwota pieniędzy, z której 30% odliczono od podatku. W styczniu 2004r. bank, który prowadził tę kasę dokonał zwrotu zgromadzonych oszczędności. W roku 2005 podatniczka razem z mężem oraz córką (po połowie) dokonała zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (na rynku wtórnym). Zapłata została uiszczona częściowo w gotówce przed podpisaniem aktu notarialnego, pozostała część sfinansowana została kredytem bankowym. Wycofane oszczędności przeznaczono na 1/2 wpłaty gotówkowej za mieszkanie (wspólnota ustawowa z mężem), na spłatę kredytu mieszkaniowego (raty wpłacone od m-ca 04.2004r. do m-ca 12.2004r. z rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego wspólnego z mężem), na 1/2 opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych pobranych przez notariusza, na 1/2 opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, na zapłatę prowizji dla biura nieruchomości za udostępnienie oferty adresoej na kupione mieszkanie, na wydatki dot. remontu zakupionego mieszkania. Podatniczka zadaje pytanie, czy ww. sposób rozliczenia jest prawidłowy?

Termin wydatkowania zgromadzonych oszczędności upływa z końcem roku podatkowego, w którym miało miejsce wycofanie pieniędzy z kasy mieszkaniowej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają rodzaju dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków pieniężnych z kasy mieszkaniowej na ww. cele mieszkaniowe. Dokumentami takimi mogą być faktury VAT, rachunki, akty notarialne, dowody wpłat i inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na ww. cele mieszkaniowe.
Załączniki Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 156, poz. 788), zawierają katalog, z którego wynika, że do remontu, modernizacji lub wykonania nowych elementów w lokalu mieszkalnym można zaliczyć: 1. ścianki działowe, sufity, tynki i okładziny wewnętrzne, 2. podłogi i posadzki, 3.okna, świetliki i drzwi, 4. powłoki malarskie i tapety, 5.elementy kowalsko-ślusarskie, 6. izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, dźwiękochłonne i cieplne, 7. pozostałe elementy (np. wykonanie pawlacza, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników) oraz wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji i montaż trwale umiejscowionego wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

Porady prawne
  1. instalacji sanitarnych,
  2. instalacji elektrycznych,
  3. instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
  4. instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
  5. instalacji i urządzeń grzewczych,
  6. przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.<

Stosując wykładnię językową należy przyjąć, że 'remont' to przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, natomiast 'konserwacja' to utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.
Jeżeli zatem wycofane z kasy oszczędności zostaną przeznaczone na prace remontowe mające jedynie charakter bieżącej konserwacji, czyli utrzymanie mieszkania w dobrym stanie, typu malowanie czy tapetowanie, a nie przywrócenie jego wartości użytkowej przez np. wymianę poszczególnych jego elementów (okien, drzwi, grzejników itp.) w tej części traci się prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
W związku z powyższym wydatkowanie środków finansowych wycofanych z kasy mieszkaniowej na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na ww. zakup i opłaty związane z zakupem ww. lokalu (w części przypadającej na podatniczkę i jej małżonka) oraz remont mieszkania (o ile nie wiąże się z bieżącą konserwacją i odnawianiem mieszkania, tylko z pracami remontowymi mającymi na celu przywrócenie wartości użytkowej mieszkania) nie spowoduje utraty prawa do ulgi na systematyczne oszczędzanie i konieczności jej zwrócenia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie informuje, iż niniejsza odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika