Czy wypłacany pracownikom, zatrudnionym na stanowiskach listonoszy, ekwiwalent pieniężny za używanie (...)

Czy wypłacany pracownikom, zatrudnionym na stanowiskach listonoszy, ekwiwalent pieniężny za używanie przy wykonywaniu pracy własnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 27.02.2004 r. dotyczące zwolnienia z opodatkowania kwot wypłaconych pracownikom zatrudnionym na stanowiskach listonoszy z tytułu używania przez nich własnych pojazdów dla potrzeb zakładu pracy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Tarnobrzegu informuje, iż nie podziela stanowiska płatnika zajętego w piśmie:

Z przedstawionych przez płatnika wyjaśnień wynika, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach listonoszy w celu doręczenia przesyłek w przydzielonym im terenie korzystają z własnych pojazdów. Za używanie tych pojazdów otrzymują zwrot kosztów ich używania wg stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. (Dz. Nr 27, poz. 271). Wypłacone kwoty z tego tytułu korzystały do 31.12.2003 r. ze zwolnienia na mocy art. 21 ust pkt 22 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na to, że od dnia 1.01.2004 r. zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust pkt 22 zostało uchylone, zdaniem płatnika wypłacone kwoty z tytułu używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy korzystać będą ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według stanu prawnego obowiązującego do 31.12.2003 r., zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 i pkt 22 lit. b, niezależnie od siebie funkcjonowały zwolnienia:

  • ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały i sprzęt, stanowiące ich własność,
  • kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu określonych w odrębnych przepisach.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że zwolnienie ekwiwalentu za używanie samochodu nie mieściło się w katalogu zwolnień z tytułu używania przez pracowników własnych narzędzi, materiałów i sprzętu na rzecz pracodawcy. W związku z uchyleniem z dniem 1.01.2004 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 22 lit. b nie ma więc podstaw do uznania, iż tego rodzaju ekwiwalenty podlegają obecnie zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13.

Wypłacane pracownikom świadczenia, na podstawie zawartych umów, dotyczące zwrotu kosztów używania do celów służbowych własnych pojazdów będą przychodem ze stosunku pracy, od których płatnik winien pobrać zaliczkę na podatek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika