Czy dofinansowanie do wycieczki dla emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem (...)

Czy dofinansowanie do wycieczki dla emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym jest świadczeniem rzeczowym?

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.05.2004 r. dotyczące opodatkowania dofinansowania do wycieczki dla emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu informuje, że nie podziela poglądu, iż dofinansowanie to jest świadczeniem rzeczowym:

Dofinansowanie do wycieczki dla emerytów i rencistów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związkowych, podobnie jak wszelkie inne dopłaty do różnorodnych form wypoczynku, stanowi formę świadczenia pieniężnego (nie rzeczowego), z tytułu łączącego ich poprzednio z zakładem pracy stosunku służbowego.

Porady prawne

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności. Wymienione w przepisie wyjątki nie dotyczą jednak dofinansowania do wycieczek, ponieważ art. 21 ust. 1 pkt 26 zwalnia od podatku zapomogi otrzymane w przypadkach indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, zaś pkt 38 mówi o zwolnieniu od podatku świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń, otrzymanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym. Dofinansowanie do wycieczki nie jest zapomogą, o której mowa w ww. punkcie 26, a także świadczeniem rzeczowym lub ekwiwalentem w zamian tego świadczenia, dlatego nie może korzystać ze zwolnienia od podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika