Jakie skutki podatkowe dla spółki z o.o. oraz jej zarządu wynikają z faktu wykupienia przez spółkę (...)

Jakie skutki podatkowe dla spółki z o.o. oraz jej zarządu wynikają z faktu wykupienia przez spółkę polisy na ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu oraz na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14. 07.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Przepis art. 16 ust. 1 pkt. 59 wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na składki związane z umowami ubezpieczenia pracowników. Wprowadza jednak on wyjątki od powyższej zasady precyzując warunki jakie musi spełnić pracodawca aby określone składki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A zatem aby składkę opłaconą przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu muszą umowy dotyczyć ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1, 2 działu II , wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 28 VII 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 ze zm.). Ponadto aby składki te mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu, uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych ww. umów ubezpieczenia nie może być pracodawca i umowy te w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, wykluczają:? wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,? możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,? wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Porady prawne

Natomiast ubezpieczenie członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej zapewnia im ochronę przed stratami finansowymi wynikającymi z obowiązku pokrycia szkód powstałych wskutek podejmowania przez nich decyzji. Dodatkową korzyścią dla zarządu jest fakt, że to spółka zawiera umowę ubezpieczenia i opłaca składkę na to ubezpieczenie. W świetle powyższego składki opłacane przez spółkę na ubezpieczenie członka zarządu od odpowiedzialności cywilnej są nieodpłatnym świadczeniem. Składki te należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od przychodów tych płatnik (spółka) nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, natomiast podatnik (członek zarządu) ma obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym, łącznie z innymi przychodami i obliczyć należy podatek według skali podatkowej określonej art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.Z informacji przedstawionej w piśmie wynika, że Spółka zamierza wykupić polisę na ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmującą:? ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej deliktowej? ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy? ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kontraktowej .Jeżeli między wydatkiem na te ubezpieczenia a osiągniętym przychodem, wystąpi związek przyczynowy, to płacone składki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki, nie będą natomiast przychodem Zarządu Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika