Czy Jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących (...)

Czy Jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją imprez kulturalnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. 8 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 08.11.2005 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 08.11.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. M. prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKWiU 9252 A zwolnioną od podatku VAT za wyjątkiem sprzedaży biletów wstępu opodatkowanych wg stawki VAT 7%. Przy odliczaniu podatku naliczonego M. stosuje przepisy art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

W ramach realizowanego projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu TACIS Program Sąsiedztwa INTERREG III A/TACIS CBC Polska - Białoruś-Ukraina, M. organizuje kilka imprez kulturalnych, na które wstęp jest bezpłatny. Środki otrzymywane w ramach realizowanego projektu będą przyznawane na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.

Jednostka zwraca się z zapytaniem czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją ww. imprez kulturalnych. Zdaniem Jednostki nie przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym uregulowanym ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zasadą jest, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1. Przez odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, w myśl art. 8 ust. 2 rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia , oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W związku z tym, iż organizowanie imprez kulturalnych , na które wstęp jest bezpłatny, jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie w jakim towar i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 , art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając powyższe na uwadze Jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją przedmiotowych imprez kulturalnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika