Spółka świadczy usługi polegające na wynajmowaniu sprzętu budowlanego i burzącego (ładowarek, (...)

Spółka świadczy usługi polegające na wynajmowaniu sprzętu budowlanego i burzącego (ładowarek, koparek, dźwigów, podnośników montażowych) wraz z obsługą operatorską. Usługi te, zdaniem podatnika, sklasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Dziale 45.5. Czy w przedmiotowej sprawie występuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 21.09.2006r., uzupełnionego 2.11.2006 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

W dniu 25.10.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek H. Sp. z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Spółka świadczy usługi polegające na wynajmowaniu sprzętu budowlanego i burzącego (ładowarek, koparek, dźwigów, podnośników montażowych) wraz z obsługą operatorską. Usługi te, zdaniem podatnika, sklasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Dziale 45.5. Spółka nie traktuje tego rodzaju działalności jako świadczenia usług budowlanych i nie stosuje przepisów dotyczących szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług.

Spółka zwraca się z zapytaniem czy w przypadku wykonywania usług polegających na wynajmie sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatorską występuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Zdaniem spółki przy świadczeniu tego rodzaju usług, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje na zasadach szczególnych, czyli z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od wykonania usługi, a zatem zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka świadczy usługi polegające na wynajmie sprzętu budowlanego takiego jak dźwigi, koparki, ładowarki itp. wraz z operatorem. Świadczone usługi zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług w Dziale 45.5. Wątpliwości dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy wykonywaniu ww. usług.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od zasady powyższej przewidziane są liczne wyjątki. Ustawodawca określił również szczególne przypadki dotyczące postania obowiązku podatkowego. Stosownie do regulacji zawartej w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ww. ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano montażowych.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że spółka wykonuje swoje usługi z obsługą operatorską, zakwalifikowane zgodnie z PKWiU pod symbolem 45.5.- 'Usługi wynajmu sprzętu budowlanego i wyburzeń wraz z obsługą operatorską'. W związku z tym obowiązek podatkowy przy wykonywaniu takich usług powstaje - stosownie do zapisu ww. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, że w sytuacji wynajmu sprzętu budowlanego wraz z obsługą operatorską zastosowanie ma szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Przedstawione przez spółkę stanowisko jest zatem prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika