Czy prawidłowe jest przyjmowanie od dostawców jednej faktury zbiorczej za okres 7 dni, dokumentującej (...)

Czy prawidłowe jest przyjmowanie od dostawców jednej faktury zbiorczej za okres 7 dni, dokumentującej zakup paliwa i gazu do kilku pojazdów z podaniem ich numerów rejestracyjnych, wystawionej na podstawie dowodów WZ lub asygnaty rozchodowej stanowiących załącznik do przedmiotowej faktury?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz § 9 ust. 5, § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 798) - po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 17.11.2005 r. (data wpływu 22.11.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10.01.2006 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Porady prawne

W dniu 22.11.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek 'M.' Sp. z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Spółka użytkuje kilkanaście pojazdów samochodowych (samochody osobowe, ciężarowe, motocykle) głównie do nauki jazdy kandydatów na kierowców. W paliwo zaopatruje się m.in. w O. i A. Odbiór paliwa do baku samochodu od poszczególnych dostawców dokonywany jest w następujący sposób:

    1. z O. w momencie odbioru wystawiany jest dokument WZ z kolejnym numerem, datą i numerem rejestracyjnym pojazdu, do którego baku wlano paliwo. Co 7 dni O. wystawia faktury zbiorcze dla każdego pojazdu oddzielnie, załączając do nich kopie dowodów WZ.
    2. z A. odbiór (tankowanie) gazu płynnego potwierdzane jest przez pracownika Spółki w asygnacie rozchodowej (zestawieniu) z określeniem osoby odpowiedzialnej (odbierającej), numeru rejestracyjnego pojazdu, ilości paliwa, daty odbioru. Co 7 dni A. wystawia faktury zbiorcze dla poszczególnych pojazdów tj. według numerów rejestracyjnych. Oryginał asygnaty rozchodowej stanowi załącznik do tych faktur.

Zapytanie podatnika: 'Czy prawidłowe jest przyjmowanie od dostawców jednej faktury zbiorczej za okres 7 dni dokumentującej zakup paliwa i gazu do kilku pojazdów z podaniem ich numerów rejestracyjnych, wystawionej na podstawie dowodów WZ lub asygnaty rozchodowej stanowiących załącznik do przedmiotowej faktury?' Zdaniem Spółki prawidłowe jest przyjmowanie wystawianych co 7 dni faktur zbiorczych dotyczących sprzedaży paliwa i gazu z wyszczególnieniem kilku numerów pojazdów, do których tankowane było to paliwo i gaz. Dowody WZ oraz asygnata rozchodowa stanowić będą załączniki do przedmiotowej faktury.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które te faktury powinny zawierać zostały uregulowane w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 798). Zgodnie z § 9 ust. 5 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu. Żaden przepis cytowanego rozporządzenia nie nakłada obowiązku wystawienia faktury na zakup paliwa zatankowanego do każdego samochodu odrębnie. Zbiorcza faktura dokumentująca sprzedaż paliwa do kilku samochodów z jednoczesnym wskazaniem ich numerów rejestracyjnych również spełnia wymogi zawarte w przepisach rozporządzenia.

Stosownie do treści § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem zbiorcza faktura, o której mowa powyżej może być wystawiana raz na 7 dni.

Przedstawione przez podatnika stanowisko należy więc uznać za prawidłowe w stanie faktycznym podanym we wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika