Czy dochody wspólników spółki cywilnej bezpośrednio realizujących cele programów w zakresie integracji (...)

Czy dochody wspólników spółki cywilnej bezpośrednio realizujących cele programów w zakresie integracji społeczno-zawodowej kobiet oraz nowoczesnego pośrednictwa pracy, współfinansowanych z bezzwrotnej pomocy z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz z dotacji z budżetu państwa są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie odpowiednio art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2005 r., uzupełnionego w dniu 16.09.2005 r. oraz w dniu 31.10.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego dochodów pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu Państwa na sfinansowanie zadań powierzonych do realizacji spółce przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 25.08.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący interpretacji przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który został uzupełniony w dniu 16.09.2005 r. oraz w dniu 31.10.2005 r. Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku i jego uzupełnieniach prowadzi pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej 'W.', której przedmiotem jest: doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność związana z rekrutacją i udostępnianiem pracowników, kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane. W ramach prowadzonej działalności spółka zawarła z Ministerstwem Gospodarki i Pracy dwie umowy o dofinansowanie zadań realizowanych przez spółkę w ramach sektorowych programów operacyjnych:

  • umowa nr 1.6/1/1.6 SPO RZL/273/3.1 8.11.2004 z dnia 22.12.2004 r. dotycząca projektu 'Twoja szansa - inicjatywa na rzecz integracji społeczno-zawodowej kobiet',
  • umowa nr 1.1/1/1.1 SPO RZL/290/3a 9.12.2004 z dnia 22.02.2005 r. dotycząca projektu 'Otwarte drzwi - nowoczesne pośrednictwo pracy'.

Powyższe projekty zakładają świadczenie przez spółkę nieodpłatnych usług: szkoleniowych dla osób bezrobotnych (projekt 'Twoja szansa') oraz usług pośrednictwa pracy (projekt 'Otwarte drzwi'). Wspólnicy spółki osobiście wykonują zadania związane z realizacją tych projektów. Pan Mariusz L. jest kierownikiem obydwu projektów, natomiast pan Wiktor C. wykonuje pracę w charakterze doradcy, trenera i specjalisty ds. kontaktów z biznesem. Na podstawie ww. umów Ministerstwo Gospodarki i Pracy przekazuje spółce środki na realizację projektów, pochodzące w ramach współfinansowania z budżetu Państwa (25 %) i Europejskiego Funduszu Społecznego (75 %), będącego funduszem strukturalnym Unii Europejskiej. Środki przeznaczone są na refundację wydatków poniesionych podczas realizacji projektów, takich jak: wynagrodzenia pracowników etatowych, trenerów, ekspertów, doradców zawodowych, koszty związane z reklamą i promocją, koszty wynajęcia biura i materiały biurowe, wydatki na zakup sprzętu i materiałów szkoleniowych. Złożony wniosek zawiera zapytanie czy przychody pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu Państwa uzyskane przez wspólników spółki w wyniku realizacji zawartych z Ministerstwem Gospodarki i Pracy umów są wolne od podatku dochodowego. Zdaniem pana przedmiotowe przychody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek, stwierdza, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonywanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r. wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu Państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zwolnienie powyższe na podstawie art. 14 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31.12.2006 r.

W odniesieniu do części przychodów pochodzących Europejskiego Funduszu Społecznego podzielić należy pogląd wyrażony we wniosku, że spełnione są przesłanki wymienione w cyt. art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, tj.:

  • ta część środków pochodzi z bezzwrotnej pomocy z funduszu strukturalnego Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny),
  • środki zostały przekazane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy (Ministerstwo Gospodarki i Pracy),
  • spółka bezpośrednio realizuje cele programów.

Przepis ten nie dotyczy tej części otrzymanych przychodów, które, jak przedstawiono we wniosku pochodzą z budżetu państwa, który nie został wymieniony w powyższym przepisie jako podmiot, którego środki pomocowe przekazane podatnikowi korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Ta część przychodów, która w ramach współfinansowania projektów pochodzi z budżetu państwa i którą - zdaniem pana - należy uznać za dotację w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych również podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w terminie wymienionym w art. 14 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do dnia 31.12.2006 r. Zwolnienie to wynika z art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, biorąc pod uwagę powyższe, stwierdza, że w zakresie przedstawionym przez podatnika, stanowisko jego jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika