Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

14.12.2005

Czy przychody uzyskane z tytułu odsetek od lokat overnight, mogą zostać uznane za przychody z działalności (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: US.III-415/12/05, US.III-415/13/05, US.I

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:US.III-415/12/05, US.III-415/13/05, US.I
Autor:Urząd Skarbowy w Mielcu
Słowa kluczowe: dochody wolne od podatku odsetki od depozytów odsetki od depozytów bankowych specjalna strefa ekonomiczna
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy przychody uzyskane z tytułu odsetek od lokat overnight, mogą zostać uznane za przychody z działalności objętej zezwoleniem na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, a tym samym za korzystające ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.10.2005 r., uzupełnionego w dniu 18.11.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach typu overnight, postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku i przychody uzyskane z tytułu odsetek uzyskiwanych od lokat overnight nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 5.10.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został uzupełniony w dniu 18.11.2005 r. Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartego we wniosku i jego uzupełnieniu spółka jawna, której jest pan wspólnikiem działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej 'EURO-PARK' MIELEC na podstawie zezwolenia wydanego w styczniu 2003 r. Wspólnicy spółki korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach działalności objętej zezwoleniem spółka otrzymuje tytułem zapłaty od kontrahentów środki pieniężne, które wpływają na bieżący rachunek bankowy spółki. Nadwyżki środków pieniężnych zgromadzonych na bieżącym rachunku spółka umieszcza na lokatach bankowych typu overnight. Odsetki od zdeponowanych środków pieniężnych są przychodem wspólników spółki. Po rozwiązaniu lokat zdeponowana kwota pieniężna oraz uzyskane odsetki zasilają bieżący rachunek bankowy spółki. Wniosek zawiera zapytanie, czy przychody uzyskane z tytułu odsetek uzyskiwanych od lokat overnight, mogą zostać uznane za przychody z działalności objętej zezwoleniem, a tym samym za korzystające ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem pana przedmiotowe przychody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek, stwierdza, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a - 5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. W myśl art. 21 ust. 5a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 63a, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Z powyższych unormowań wynika, że tylko dochód z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. Mając na uwadze fakt, że posiadanie przez przedsiębiorcę rachunku bieżącego w banku wiąże się ściśle z prowadzoną działalnością gospodarczą, można przyjąć, że dochody uzyskane z tytułu odsetek od zgromadzonych środków pieniężnych pochodzących z działalności gospodarczej objętej zwolnieniem - również z tego zwolnienia korzystają. Odnosząc się natomiast do przychodów z odsetek od lokat overnight, Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż przychód uzyskany z tego tytułu wykracza poza zakres działalności gospodarczej objętej zezwoleniem.

W przypadku odsetek od zgromadzonych środków na lokatach overnight ich uzyskanie co prawda również jest związane z posiadaniem rachunku bieżącego do działalności gospodarczej, nie mniej jednak uzależnione jest wyłącznie od swobodnej woli przedsiębiorcy i jego decyzji na ulokowanie tych środków na wyżej oprocentowanym koncie. Odsetki te stanowią przychód będący wynikiem dokonania określonej operacji finansowej związanej z wykorzystaniem jednej z wielu proponowanych przez bank usług w ramach prowadzonego rachunku bieżącego. W związku z powyższym należy przyjąć, że przychody uzyskane z tytułu odsetek od lokat overnight podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 1
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych

    Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży nieruchomości (nie pośrednictwo sprzedaży, lecz zarabianie na różnicy pomiędzy ceną (...)

  • Najprostsza forma opodatkowania dla przedsiębiorcy

    Witam. Planuję założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jaka forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie dla mnie najprostsza?

  • Opodatkowanie odsetek z umowy pożyczki

    Czy odsetki wynikające z tytułu umowy pożyczki zawartej pomiędzy dwiema osobami fizycznymi są opodatkowane? Jeżeli tak, to która strona umowy opłaca ten podatek oraz (...)

  • Opodatkowanie przedsiębiorcy podatkiem liniowym

    Pobieram emeryturę i jednocześnie otrzymuję corocznie od ponad dwóch lat wynagrodzenie od osoby prawnej z tytułu zawartej umowy o dzieło. Umowa dotyczy licencji na korzystanie (...)

  • Zwolnienie od podatku przychodów z SSE

    Spółka jawna rozważa możliwość budowy nowego zakładu na terenie jednej z podstref wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (WSSE). Na tym etapie istotną sprawą (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł