Czy od 1 stycznia 2004 r. należy od każdej sumy wypłaconego stypendium ze środków Agencji Własności (...)

Czy od 1 stycznia 2004 r. należy od każdej sumy wypłaconego stypendium ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2004 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie:
czy od 1 stycznia 2004 r. należy od każdej sumy wypłaconego stypendium ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, uprzejmie informuje:

Stypendia wypłacane ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w roku 2003, na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobierania podatku (Dz. U. Nr 241, poz. 2079), zwolnione były z podatku do wysokości 2500 zł rocznie.

Porady prawne

W roku 2004 (do chwili obecnej) brak jest podstaw prawnych do zaniechania poboru podatku od stypendiów wypłacanych z funduszy Agencji Nieruchomości Rolnych (następcy prawnego AWRSP).

Brak również podstaw prawnych do ich zwolnienia z podatku na podstawie przepisów art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.)

Zatem podzielam stanowisko zawarte w piśmie z dnia 26.04.2004 r., że należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od każdej sumy wypłaconego stypendium z zastosowaniem przepisów art. 35 ust. 1 pkt 2, art. 35 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy obowiązane są: jednostki organizacyjne uczelni, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne ? od wypłacanych przez nie stypendiów. Zaliczki, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c i art. 35 ust. 3.

Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3, na podstawie art. 35 ust. 4, zmniejsza się o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 tj. 44,17 zł, jeżeli zaliczkę pobierają płatnicy określeni w ust. 1 pkt. 2, a podatnik przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym, lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie wg ustalonego wzoru, że nie osiąga równocześnie innych dochodów z wyjątkiem określonych w art. 28 i 30 oraz w art. 30a-30c.

Na podstawie art. 39 pkt. 1 i 2 wyżej wymienionej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje sporządzone wg ustalonego wzoru (PIT-11 inne źródła). Jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Zgodnie z art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w art. 35, przekazują kwoty pobranych zaliczek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego wg miejsca siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację (PIT-4) wg ustalonego wzoru.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika