Możliwość przeksięgowania deklarowanych zwrotów podatku od towarów i usług na poczet przyszłych (...)

  • Możliwość przeksięgowania deklarowanych zwrotów podatku od towarów i usług na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym.
  • Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodowego marki Volkswagen LT-28 w przypadku braku świadectwa homologacji oraz do napędu wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pilarek spalinowych.

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w związku ze złożonym w dniu 05.05.2004 roku pisemnym zapytaniem w przedmiocie przeksięgowywania deklarowanych zwrotów podatku od towarów i usług na poczet podatku dochodowego oraz prawa odliczenia podatku od towarów i usług w związku z nabyciem paliw silnikowych informuje:

W myśl art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem § 2.

Porady prawne

Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot - art. 76 § 2 ww. ustawy.

Z przepisu art. 76b ww. ustawy wynika, iż przepisy art. 76, art. 76a, art. 77b i art. 80 stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku.

Zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy Ordynacja podatkowa przez pojęcie 'zwrot podatku' rozumie się zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik w złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 wykaże nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz przedłoży wniosek o zaliczenie powyższego zwrotu na zaległość bądź zobowiązanie w innym podatku, to wówczas powyższy zwrot zostanie zaliczony na wskazane zobowiązanie.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (...) wskazuje, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ=357 kg + n x 68kg (...) kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

W myśl postanowień art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, iż ładowność przedmiotowego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

W związku z powyższym, jeżeli samochody marki Volkswagen LT-28 posiadają wydane świadectwo homologacji lub decyzję zwalniająca z obowiązku jego posiadania i z ww. dokumentów wynika ładowność wyższa, niż określona ww. wzorem przysługuje podatnikowi prawo odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zakupem paliwa do posiadanego samochodu marki Volkswagen LT-28 o dopuszczalnej ładowności 827 i liczbie miejsc 6.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pilarek spalinowych, wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem używania ich do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu

Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług stwierdza, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

W związku z powyższym stanowisko podatnika w zakresie prawa odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika