Podatnik prosi o wyjaśnienie problemu związanego z nabywaniem środków transportu w krajach Unii Europejskiej (...)

Podatnik prosi o wyjaśnienie problemu związanego z nabywaniem środków transportu w krajach Unii Europejskiej przed jego pierwszą rejestracją w kraju, tj. czy każde nabycie należy traktować jako wewnątrwspólnotowe, co jest podstawą opodatkowania i jak należy to udokumentować.

Nabycie używanego pojazdu mechanicznego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego, zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ogólną zazsadą dla tego typu transakcji - towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT, będą opodatkowane stawką zerową w kraju wysyłki jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny opłacany jest przez nabywcę według stawki obowiązującej w kraju nabycia. Obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, jeżeli jednak przed tym terminem podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika VAT, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu,stosownie do art. 103 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązany jest bez wezwania do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek Urzędu Skarbowego.

Porady prawne

Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła i inne należności płacone w związku z nabyciem towaru. Podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi zarówno podatek należny i podatek naliczony (z wyjątkiem zwolnionych lub gdy towar służy czynnościom zwolnionymm, jak i samochodów osobowych, w przypadku których podatek naliczony stanowi 50% kwoty podatku, nie więcej niż 5.000 zł). Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego, na formularzu VAT-23, informacji o nabytym środku transportu, wraz z załączoną kopią faktury, co stanowić będzie podstawę do wydanoia zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu (art. 103 ust. 5 oraz art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W momencie sprzedaży, zgodnie z art. 29 ust.1 powołanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót tj.kwota nsależna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku nabycia w państwie członkowskim używanego środka transportu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, bądź gdy środek transportu został opodatkowany na podstawie szczególnych przepisów w zakresie marży stosowanej od towarów używanych, nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe opodatkowanie. W/w pojazdy nabywane na terytorium państwa członkowskiego, które mają być dopuszczone do ruchu drogowego na terytorium kraju, wymagają stosownie do art. 105 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku VAT wydania zaświadczenia przez Urząd Skarbowy potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku VAT.W myśl art. 120 ust. 4 w/w ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (...) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca róznicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy przez towary używane rozumie się dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (...). Dokumentem potwierdzającym dokonanie czynności polegających na dostawie towarów używanych opodatkowanych marżą winna być faktura wystawiona zgodnie z § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasadwystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) zawierająca oznaczenie 'VAT marża'.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika