Od lutego prowadzimy działalnośc w zakresie wytworzenia energii cieplnej na potrzeby własne i potrzeby (...)

Od lutego prowadzimy działalnośc w zakresie wytworzenia energii cieplnej na potrzeby własne i potrzeby odbiorców zewnętrznych. W związku z tym zwracamy się z zapytaniem jak postąpić rozliczając podatek naliczony od zakupów pozostałych związanych z wyżej wymienioną sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną.
Czy po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności w zakresie wytwarzania energii cieplnej należy przeliczyć procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem na podstawie sprzedaży z 6 miesięcy i następnie dokonać korekty podatku naliczonego ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 05 kwietnia 2004 r. uzupełnione pismem z dnia 13 kwietnia 2004 r. biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu uprzejmie informuje.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Porady prawne

Zgodnie z art. 20 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy jeżeli wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1 nie jest możliwe, podatnik może zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 cytowanej powyżej ustawy podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego

Z danych wynikających ze składanych deklaracji dla podatku od towarów i usług wynika, że podatnik dokonuje czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 - 3 w okresie dłuższym niż sześć miesięcy (pod uwagę brana jest cała sprzedaż a nie tylko sprzedaż energii cieplnej). Nie ma więc w tym wypadku zastosowanie art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W związku z czym podatnik nie ma obowiązku składania korekt deklaracji VAT - 7 po upływie sześciu miesięcy, jak to wynika ze stanowiska przedstawionego przez Stronę w zapytaniu z dnia 05 kwietnia 2004 r.

Na marginesie zaznaczyć należy, że od 1 maja 2004 r. wchodzą w życie przepisy art. 90, 91, 163 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z tym przepisami podatnik wykonujący czynności opodatkowane i zwolnione, w ciągu całego roku podatkowego odlicza taką część kwoty podatku naliczonego, jaka wynika z udziału obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczeń, w obrocie ogółem, obliczonego za poprzedni rok podatkowy. Jeżeli podatnik w poprzednim roku podatkowym nie osiągnął obrotu, lub obrót ten był mniejszy niż 30.000 zł lub mimo, że obrót ten był większy, a podatnik uznał, że obrót ten był niereprezentatywny, do obliczenia kwoty podatku naliczonego przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, wg. prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego właściwego dla podatnika (w formie protokołu). Po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnik dokonywał odliczeń będzie miał on obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku.

W 2004 r. nowe zasady odliczeń częściowych i korekt dotyczą tylko okresów rozliczeniowych od 1 maja 2004 r.

Powyższe wyjaśnienia oparte są na stanie prawnym obowiązującym w dniu udzielenia niniejszej odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika