Czy sprzedaż działek budowlanych niezabudowanych, wydzielonych z gospodarstwa rolnego jest zwolniona (...)

Czy sprzedaż działek budowlanych niezabudowanych, wydzielonych z gospodarstwa rolnego jest zwolniona od podatku od towarów i usług ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz., działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie złożonym dnia 28.06.2007r. i uzupełnionym pismami z dnia 06.07.2007r., 09.07.2007r. uznaje za nieprawidłowe stanowisko w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową - wydzielonych z gospodarstwa rolnego.

W dniu 28.06.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął Pana wniosek w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową - wydzielonych z gospodarstwa rolnego. Wniosek uzupełniono pismami złożonymi w dniach: 06.07.2007r. i 09.07.2007r.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:Na podstawie umowy darowizny z dnia 12 grudnia 1991r. (akt notarialny Repertorium 'A' nr .../91) otrzymał Pan od rodziców gospodarstwo rolne. Z uwagi na niską klasę ziemi, działki rolne oznaczone w ewidencji gruntów numerami 118/1 i 118/2 o łącznej powierzchni 0,81 ha przeznaczono pod zabudowę. Decyzją Wójta Gminy Nr .../07 z dnia 18.04.2007r. o warunkach zabudowy powyższe działki zostały podzielone na siedem działek przeznaczonych pod budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Pięć działek budowlanych przeznaczono do sprzedaży.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego zwrócono się z pytaniem, czy sprzedaż działek budowlanych niezabudowanych, wydzielonych z gospodarstwa rolnego jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

Zdaniem wnioskodawcy przychód ze sprzedaży działek budowlanych niezabudowanych jest wolny od podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego wyżej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem 'towary', zgodnie z art.2 pkt6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Podatnikami, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmują wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższego wynika, iż zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje również dostawę gruntów. Jednakże w art. 43 ustawy zawarto katalog czynności, których dokonanie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. I tak, w ust. 1 pkt 9 art. 43 ustawodawca zwolnił od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe tj. tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, nie przeznaczonych w planach pod zabudowę są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedłożonej przez Pana decyzji o warunkach zabudowy przedmiotowe działki zostały podzielone na siedem działek przeznaczonych pod budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Zatem dostawa tych działek nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt9 ustawy o podatku VAT, gdyż w decyzji o warunkach zabudowy przewidziano inne niż rolnicze przeznaczenie gruntu. Dostawa terenów przeznaczonych pod zabudowę nie korzysta również ze zwolnienia podmiotowego, gdyż zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się między innymi do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że dostawa działek budowlanych wydzielonych z gospodarstwa rolnego, które decyzją Wójta Gminy zostały przeznaczone pod budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy 22% stawką podatku.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim stwierdza, iż przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko jest nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. W świetle art.14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika