Czy zasadnym jest naliczanie przeze mnie podatku VAT do wystawionych faktur z tytułu kosztów zastępstwa (...)

Czy zasadnym jest naliczanie przeze mnie podatku VAT do wystawionych faktur z tytułu kosztów zastępstwa procesowego w stosunku do firm z którymi pozostaję w stałym stosunku zlecenia ?

W dniu 25.05.2006 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w kwestii opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu kosztów zastępstwa procesowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 03.07.2006 r. (data wpływu 06.07.2006 r.) w którym sprecyzowano zapytanie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w złożonym wniosku wynika, iż prowadzi Pani kancelarię prawniczą. Obsługuje Pani firmy prowadzące działalność gospodarczą, z którymi na podstawie zawartych umów pozostaje Pani w stosunku stałego zlecenia.Z treści złożonego wniosku wynika, że do każdej wystawionej faktury zarówno dotyczącej obsługi prawnej jak i zastępstwa procesowego dolicza Pani podatek VAT w wysokości 22 %.Pani zdaniem wyrażonym w złożonym wniosku doliczanie do kosztów zastępstwa procesowego podatku VAT jest zasadne.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz danych dostępnych w tutejszym Urzędzie stwierdza, iż jest Pani czynnym Podatnikiem podatku od towarów i usług.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej beneficjentem, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć również bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, iż z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż pomiędzy Panią a firmami istnieją stosunki prawne, w ramach których spełnione są świadczenia wzajemne.Bezpośredni związek ze spełnieniem określonego świadczenia, a otrzymaniem wynagrodzenia powoduje, iż mamy do czynienia z usługą, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem, a kwotą wypłaconego wynagrodzenia.Zatem kwota wypłaconego wynagrodzenia winna być traktowana jako wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Należy zauważyć, że dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w przypadku spełnienia przesłanki przedmiotowej (odpłatne świadczenie usług), konieczne jest jednoczesne spełnienie przesłanki podmiotowej, tzn. usługi takie muszą być świadczone przez podatnika w rozumieniu art.15-17 ustawy o VAT, działającego w tym charakterze.Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Stąd też przedmiotowe usługi w świetle powyższego należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.Zatem w stosunku do radcy prawnego, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, mają zastosowanie ogólne zasady określone w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące wystawiania faktur VAT, prowadzenia ewidencji i rozliczania się z podatku.Kwota wypłaconych kosztów zastępstwa procesowego winna być traktowana jako wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co z kolei powoduje, iż radca prawny jest zobowiązany udokumentować wykonanie usługi fakturą VAT zgodnie z art. 106 ust. 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ponadto podkreślić należy, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Zatem zasądzone koszty zastępstwa procesowego z tytułu reprezentowania strony przed sądem są wynagrodzeniem brutto, zawierającym podatek VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ przedstawione przez Panią stanowisko w piśmie z dnia 18.05.2006 r. (data wpływu 25.05.2006 r.) uznaje za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika