Czy ubezpieczenie społeczne i zdrowotne można w całości zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności (...)

Czy ubezpieczenie społeczne i zdrowotne można w całości zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności (podatniczka zamierza skorzystać z preferencyjnych składek).

Podatniczka zamierza rozpocząć działalność gospodarczą o charakterze usługowym w zakresie pośrednictwa finansowego (PKD 65.23) polegającą na przyjmowaniu od klientów zlecenia na wykonanie przelewów: opłat za prąd, gaz, RTV, telefon komórkowy, ZUS, czynsz itp. W imieniu klienta realizacja przelewów ? opłat nastąpi za pośrednictwem internetu z podatniczki elektronicznego konta firmowego na konto podane przez klientów na rachunek. Przychodem podatniczki będzie pobierana prowizja za dokonane przelewy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych podatniczka zamierza opłacać na zasadach ogólnych, przychody i koszty ewidencjonować będzie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Porady prawne

Pytanie:

Czy ubezpieczenie społeczne i zdrowotne można w całości zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności (podatniczka zamierza skorzystać z preferencyjnych składek) ?

Stanowisko podatniczki:

Podatniczka uważa, że składki ZUS w całości stanowią koszt, pomniejszają przychód bez względu na to czy są opłacane w preferencyjnej wysokości czy normalnej.

Zdaniem podatniczki charakter jej przyszłej działalności nie stanowi przeszkody, aby mogła opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. u. z 2000. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006r., podstawę obliczenia podatku stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu bezspornie wynika, że zapłacone przez podatnika składki na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podlegają odliczeniu od dochodu i w związku z tym nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodu może podatnik zaliczyć zapłaconą składkę na Fundusz Pracy, jako że nie została wymieniona wśród składek podlegających odliczeniu od dochodu.

Składki te podlegają odliczeniu od dochodu również w przypadku podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005r. (w wysokości preferencyjnej).

Przepis art. 27b ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że podatek dochodowy, obliczany zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W myśl ust. 2 tego artykułu, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Należy zauważyć, że powyższy przepis nie daje możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ o wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne obniża się w pierwszej kolejności podatek dochodowy, z tym, że obniżenie to nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Informacyjnie wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 9a ust. 1 cytowanej na wstępie uzasadnienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników, ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Skoro więc nie złożyła Pani oświadczenia o wyborze formy opodatkowania określonej w powołanej wyżej ustawie, może Pani opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Z powyższych względów należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pouczenie:

Interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 ustawy ? ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje

PB2/005-SIP-191/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika