Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega wypłata zaległego dodatku za pracę (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega wypłata zaległego dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia zasądzonych wyrokiem Sądu?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2005 r., wpływ do Urzędu 02.05.2005 r., Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku stwierdza, że przedstawione stanowisko w piśmie z dnia 30.04.2005 r. jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30.04.2005 r. Pani zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia wypłaconego na podstawie wyroku Sądu.

Porady prawne

W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Ełku na rzecz Pani została zasądzona kwota 17.278,92 należnego a nie wypłaconego dodatku z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Zdaniem Podatnika przychody te podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 1 źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej zajmującej się produkcją rolną, pracą nakładczą, emerytura lub renta.

W myśl art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, za przychody m. in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wynagrodzenie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia stanowi składnik wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a (...).

Wypłacone wynagrodzenie z tytułu pracy w warunkach szkodliwych nie jest odszkodowaniem w myśl art. 21, nie korzysta także ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisów art. 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podlega zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

W związku z tym od otrzymanego wynagrodzenia (dodatek za pracę w warunkach szkodliwych) płatnik zobowiązany jest na mocy art. 31 obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tego zakładu przychody ze stosunku pracy. Natomiast odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia podlegają zwolnieniu przedmiotowemu zawartemu w art. 21 ust. 1 pkt 95.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Załączone do wniosku dokumenty nie podlegały ocenie prawnej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Ełku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika