Czy jednoosobowa (samozatrudnienie) działalność gospodarcza wykonywana przez podatnika jest zgodna (...)

Czy jednoosobowa (samozatrudnienie) działalność gospodarcza wykonywana przez podatnika jest zgodna ze znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007r.

Stan faktyczny sprawy:

Od 1 października 1995r. (bez przerwy) podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie) polegająca na świadczeniu usług dla byłego pracodawcy (Nadleśnictwo ...) aktualnie między innymi w zakresie:

  1. pełnienie dyżuru p.poż. w punktach alarmowych w siedzibie nadleśnictwa, w terminie ustalonym przez nadleśniczego,
  2. wykonywania różnych prac gospodarczych: załadunki i rozładunki materiałów, obsługa konserwacyjna hydroforni, drobne naprawy sprzętu i wyposażenia zakładu, koszenie trawników, zrywka drewna lub praca jako pomocnik, wywożenie odpadów komunalnych i nieczystości płynnych.

Drobne usługi podatnik świadczy własnym sprzętem, a prace wymagające specjalistycznego sprzętu, wykonywane są sprzętem zleceniodawcy, którym jest Nadleśnictwo .... Świadczenia usług następuje według potrzeb w okresie całego roku.

Od 1 listopada 2003r. (bez przerwy) podatnik wykonuje również usługi na rzecz drugiego zleceniodawcy, którym jest Wspólnota Mieszkaniowa Osiedla ... w ....

Usługi te polegają na:

  1. w okresie zimowym: obsługa kotłowni osiedlowej, różne naprawy, odśnieżanie, itp.,
  2. po sezonie zimowym: wykaszanie trawników, itp.

Usługi te wykonywane są sprzętem podatnika (piła motorowa, kosiarka spalinowa, taczka itp.) i w czasie jemu odpowiadającym.

Pytanie podatnika:

Czy jednoosobowa (samozatrudnienie) działalność gospodarcza wykonywana przez podatnika jest zgodna ze znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007r.?

Stanowisko podatniczki:

Podatnik uważa, że prowadzona działalność jest zgodna z obecnie obowiązującą ustawą.

Odpowiedź:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14 § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa ? udziela poniższej informacji.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ? ostatnia zmiana Dz. U. z 2006r. Nr 183, poz. 1353 i poz. 1354) działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzona we własnym imieniu i bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 updf, tj. do przychodów z pracy i stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście, z działów specjalnych produkcji rolnej ani z innych źródeł.

W myśl art. 5b ust. 1 cytowanej wyżej ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z cytowanych wyżej przepisów prawa podatkowego wynika, że warunkiem uznania wskazanych rodzajów działalności za działalność gospodarczą jest prowadzenie jej we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Przychody z niej nie mogą przy tym podlegać zaliczeniu do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 tj. do przychodów z pracy i stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście, z działów specjalnych produkcji rolnej ani z innych źródeł.

Jednakże aktywność zawodowa danej osoby nie będzie działalnością gospodarczą, jeśli odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat jej działań oraz ich wykonanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności, jeśli wykonuje ona pracę pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego i gdy osoba ta nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego ze swą działalnością.

Wszystkie warunki dla wyłączenia z działalności gospodarczej muszą być spełnione łącznie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy usługi na rzecz dwóch zleceniodawców przy użyciu własnego sprzętu, a częściowo w przypadku usług specjalistycznych sprzętem zleceniodawcy.

Usługi wykonywane są w okresie całego roku, według potrzeb, w czasie odpowiadającym podatnikowi.

W uzupełnieniu wniosku podatnik poinformował, że świadcząc zlecone usługi ponosi:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności i ich wykonanie,
  • ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem tych czynności,
  • określa miejsce i czas wykonywania usług.

Wobec tego, że w przedstawionym stanie faktycznym nie zostały spełnione warunki powodujące wyłączenie podatnika z działalności gospodarczej, przychody osiągane ze świadczenia wyżej określonych czynności będą uznawane za pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art.14a §4 ustawy ? ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika