Czy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% w przypadku montowania: - drzwi antywłamaniowych,- (...)

Czy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% w przypadku montowania:
- drzwi antywłamaniowych,
- bram z systemami samozamykającymi,
- żaluzji i rolet ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w zakresie działalności prowadzonej przez Wnioskującego jest między innymi 'wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych' - 45.45.Z. W praktyce są to usługi montowania drzwi antywłamaniowych, bram z systemami samozamykającymi, żaluzji i rolet, głównie dla jednostek gospodarczych. Podatnik ma możliwość wykonywania tychże usług w obiektach budownictwa mieszkaniowego na rzecz firmy zajmującej się budowaniem budynków mieszkalnych PKOB 112 i chce się upewnić czy jego stanowisko w zakresie stosowania art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług jest słuszne. W przypadku montowania drzwi czy bram usługa obejmuje wartość zakupionych przez Wnioskującego materiałów, albo i nie. Natomiast w przypadku montowania żaluzji i rolet usługa ma charakter indywidualny, tj. rozmiary, rodzaj materiału, kolor jest decyzją klienta i wówczas sam je podatnik wykonuje i montuje. Usługi w zakresie montowania żaluzji i rolet wraz z materiałem wykonywane są w budownictwie mieszkaniowym, natomiast bramy z systemami samozamykającymi są elementem w ogrodzeniu tych budynków, które są traktowane przez Wnioskującego jako ich infrastruktura.
Pytanie Strony dotyczy prawidłowości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% dla wymienionych powyżej usług.
Wnioskujący uważa, że skoro przedmiotowe usługi wykonywane są w budynkach wielomieszkaniowych (apartamentowce) ma prawo stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Tut. organ podatkowy podziela stanowisko przedstawione przez Stronę.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została natomiast w art. 2 pkt 12 w/w ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy o podatku VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego.
W ust. 3 powołanego art. 146 zostały wymienione obiekty infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. 'b' i są to:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura.
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Podatnik świadczy usługi polegające na montażu: drzwi antywłamaniowych, bram z systemami samozamykającymi oraz żaluzji i rolet wraz z materiałem.
O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Porady prawne

Podatnik sam obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Tut. organ podziela stanowisko podatnika dotyczące zaliczenia ogrodzeń, do których montuje bramy z systemami samozamykającmi, do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.
Infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu stosownie do art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT to: m.in. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura. Wyliczenie zawarte w powyższym przepisie ma jedynie charakter przykładowy na co wskazuje użycie wyrażenia 'w szczególności'. Ogrodzenie - stosownie do przepisu art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) - jest urządzeniem budowlanym zrównanym z urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym, zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. Tak więc - ogrodzenie - zawiera się w pojęciu, o którym mowa w art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku VAT - urządzenie i zagospodarowanie terenu.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów preferencyjna stawka podatkowa w wysokości 7% ma zastosowanie wyłącznie do usług budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Tak więc jeżeli świadczone przez Pana usługi są usługami budowlano-montażowymi związanymi z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą to podlegają one opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika