Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur potwierdzających (...)

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur potwierdzających zakup paliw benzynowych i oleju napędowego? Faktury nie zawierają numerów rejestracyjnych pojazdów. Dokumentem wskazującym numery rejestracyjne zatankowanych samochodów jest załącznik, stanowiący integralną część faktury ?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca otrzymał faktury VAT, potwierdzające zakup paliw silnikowych benzynowych i oleju napędowego, wlewanych do baków pojazdów samochodowych, będących własnością Wnioskodawcy. Faktury nie zawierają numerów rejestracyjnych pojazdów. Dokumentem wskazującym numery rejestracyjne zatankowanych pojazdów jest załącznik, stanowiący integralną część faktury VAT. Wobec powyższego Wnioskodawca ma wątpliwość, czy istnieje możliwość odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur zakupu, ponieważ zgodnie z § 9 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. faktury dokumentujące sprzedaż paliw wlewanych do baku samochodu powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Porady prawne

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur zakupu, ponieważ na fakturze VAT istnieje zapis: ? Załącznik jest integralną częścią faktury ?, który to załącznik zawiera numery rejestracyjne samochodów. Faktura VAT spełnia więc wymogi ww. rozporządzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów1) i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

W myśl natomiast art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które te faktury powinny zawierać zostały uregulowane w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Stosownie do treści § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia ? wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako ?FAKTURA VAT?; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
4) nazwę towaru lub usługi;
5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku ( cenę jednostkową netto );
7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku ( wartość sprzedaży netto ); 8) stawki podatku;
9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług ), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku ( wartość sprzedaży brutto ), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie zaś z § 9 ust. 5 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Żaden przepis ww. rozporządzenia nie nakłada obowiązku wystawienia faktury VAT na każdy tankowany samochód odrębnie, z podaniem jego numeru rejestracyjnego. Przepisy ww. rozporządzenia nie określają wzoru faktury VAT ( tym samym jej objętości, bądź ilości stron ), a jedynie stanowią o elementach, które taka faktura powinna koniecznie zawierać. W przypadku sprzedaży usług ciągłych istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury VAT, obejmującej całość sprzedaży w danym miesiącu, z jednoczesnym wyszczególnieniem numerów rejestracyjnych wszystkich tankujących paliwo pojazdów. Załącznik jest integralną częścią faktury ( zgodnie z zapisem umiejscowionym na fakturze ). W załączniku wyszczególniono numery rejestracyjne pojazdów samochodowych oraz ilość i wartość zakupionego do nich paliwa.

Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika