Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie skupu palet używanych od osób fizycznych nie prowadzących (...)

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie skupu palet używanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (nie skupuję palet nowych bezpośrednio od producentów), które sprzedaję dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Według mnie palety te nadal winny być zwolnione od VAT. W związku z tym, że ustawa o VAT nie precyzuje konkretnie powyższej kwestii, proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w Pana piśmie niniejszym informuje, iż w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz w rozporządzeniach wykonawczych do niej nie przewidziano już zwolnienia z VAT dla sprzedaży opakowań, które mogą być użyte jako zwrotne. Ich dostawa więc podlega opodatkowaniu według stawki 22% także wtedy, gdy nie są to nowe opakowania, sprzedawane przez producentów lub importerów.

Porady prawne
    Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. Art. 120 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabywanych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W myśl art. 120 ust. 10 cyt. ustawy powyższe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dostawy towarów używanych nabytych od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem o którym mowa w art. 15;
  2. podatników, o których mowa w art.15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art.113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Ponadto tut. organ informuje, iż z przepisów art. 120 ust. 14 i 15 ww. ustawy wynika, że podatnik trudniący się dostawami towarów używanych może oprócz szczególnej procedury opodatkowania marży, stosować ogólne zasady opodatkowania dostaw do całości obrotu .

W przypadku równoczesnego dokonywania przez podatnika dostaw opodatkowanych według obydwu reguł opodatkowania, jest on zobowiązany do stosownego ewidencjonowania tych operacji. Przede wszystkim ma obowiązek prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do dostawy objętej opodatkowaniem szczególną procedurą opodatkowania, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, będącej w tym przypadku podstawą opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika