Czy w przypadku obowiązku doliczania kosztów przesyłki do obrotów stanowiących podstawę do naliczania (...)

Czy w przypadku obowiązku doliczania kosztów przesyłki do obrotów stanowiących podstawę do naliczania VAT Instytut jest zobowiązany do obciążenia z Poczty Polskiej (znana wysokość opłaty na rzecz odbiorcy) wystawić dla każdego odbiorcy indywidualne faktury czy refaktury VAT i z jaką stawka podatku VAT ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Nr DE - 022 - 1 /2006 z dnia 11.09.2006 r. (uzupełnionego w dniu 12.10.2006 r. 17.10.2006 r.) o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, podziela pogląd wyrażony w ww. wniosku.

Porady prawne

W dniu 13.09.2006 r. wpłynęło do tut. organu (uzupełnione w dniach: 12.10.2006 r., 17.10.2006 r.) pismo Nr DE -022 - 1 / 2006 dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie Instytut przedstawia następujący stan faktyczny:

Instytut jest jednostką badawczo - rozwojową zaliczaną do państwowych jednostek sektora finansów publicznych. Przedmiotem działalności zgodnie ze statutem zatwierdzonym przez Ministerstwo Gospodarki jest prowadzenie badań i prac badawczo-rozwojowych oraz działalności doświadczalnej, w wyniku której Instytut uzyskuje produkty nadające sie do odsprzedaży. Jednym z nich są 'pokrowce antyalergiczne pościeli', produkt specjalistyczny, będący wynikiem prac badawczych.

Zamówienia tych produktów przez klientów indywidualnych (osoby fizyczne) odbywa się: listownie, telefonicznie, e-mailem - z prośbą o przesłanie poczta 'za zaliczeniem pocztowym'.

Instytut fakturę wystawia tylko na wartość samego produktu i przesyła do odbiorcy wewnątrz paczki wraz z produktem (w momencie pakowania nie jest znana wysokość opłaty pocztowej).

Zgodnie z umowa z 'Pocztą Polską' jednym z elementów usług pocztowych na rzecz Instytutu jest pobieranie zapłaty za paczki (za produkt wraz z opłata za przesyłkę) od osób fizycznych.

Opłata pobierana jest od odbiorcy produktu w chwili jego dostarczenia prze pocztę w formie 'za zaliczeniem pocztowym'. Cała pobrana kwota należności wraz z opłata pocztową przekazywana jest na rzecz Instytutu w łącznej miesięcznej fakturze za usługi zgodnie z umową, w tym za koszty przesyłki 'za zaliczeniem pocztowym'.

Rozliczenie przesyłki dokonywane jest na kontach rozrachunków z odbiorcami, którym przesłano produkt ' za zaliczeniem pocztowym'.

Koszty przesyłki nie zwiększają obrotu z tytułu sprzedaży stanowiących podstawę do obliczania podatku VAT. Nie są to koszty o istotnym znaczeniu (ca 480,00 zł/m-c kosztów przesyłki dotycząca ca 12.000,00 zł wartości fakturowanych produktów opodatkowanych stawką 22 %).

W związku z powyższym Spółka składa zapytanie:

Czy w przypadku obowiązku doliczania kosztów przesyłki do obrotów stanowiących podstawę do naliczania VAT Instytut jest zobowiązany do obciążenia z Poczty Polskiej (znana wysokość opłaty na rzecz odbiorcy) wystawić dla każdego odbiorcy indywidualne faktury czy refaktury VAT i z jaką stawka podatku VAT ?

W przedmiotowej sprawie podatnik przedstawia następujące stanowisko:

Nie jest wskazane wystawianie faktur za koszty przesyłki dla indywidualnego odbiorcy. Faktury dla indywidualnego odbiorcy wystawia się na jego żądanie. Podatek VAT liczy się w wysokości 22 % od całej sumy otrzymanej zapłaty, czyli łącznie z dokonaną zapłata za dostarczenie produktu przez pocztę.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz Pana stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...). Z cytowanego wyżej zapisu art. 29 ustawy nie wynika w sposób bezpośredni, iż elementem składowym podstawy opodatkowania są koszty dostarczenia towaru. Jednak zgodnie z art. 11A pkt 2 b VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1997 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta.

Jak stanowi art. 6 (4) VI Dyrektywy w przypadku gdy podatnik, działający we własnym imieniu, ale na rachunek kogo innego bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam przyjął i świadczył daną usługę.

Przepis ten reguluje sytuację, w której podatnik działający we własnym imieniu zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowania pewnego świadczenia, jednak faktycznie świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci. W takim przypadku uznaje się, że dla celów podatku od towarów i usług zleceniobiorca sam nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie wyświadczył usługę zleceniodawcy.

Regulacja ta będzie miała zastosowanie niezależnie od tego, czy podatnik sprzeda usługę z marżą, czy też jej nie doliczy. Ważne jest to, że w obu przypadkach podatnik będzie uważany za świadczącego 'daną usługę ', a nie za świadczącego usługę odsprzedaży oraz wykonującego usługę pośrednictwa.

Przepisy te dotyczy kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów, które zwiększają łączną należność z tytułu transakcji. Określona wyżej zasada ogólna włączenia tych kosztów do podstawy opodatkowania oznacza, iż koszty te nie są przedmiotem odrębnego świadczenia, lecz elementem świadczenia zasadniczego, czyli w tym przypadku dostawy towarów, zaś ich ciężar jest przerzucany na nabywcę.

Ponadto zgodnie zaś z art. 547 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania kupujący. Powyższy przepis ustala zasadę, według której koszty przesłania ponosi sprzedawca, w sytuacji gdy miejsce przeznaczenia przesyłanego towaru jest zarazem miejscem jego wydania, z czego wynika iż całość świadczenia.

W przypadku przenoszenia kosztów przesyłki pocztowej na odbiorcę, zauważyć należy, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione są usługi wymienione w poz. 2 załącznika Nr 4 do ustawy, czyli usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11. Zatem zwolnienie powyższe mające charakter przedmiotowo-podmiotowy ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie ma zastosowania do usług wykonywanych przez podmioty niebędące pocztą państwową. Z uwagi na powyższe w sytuacji, gdy na fakturze koszty przesyłki stanowią osobną od towaru pozycję, ich rozliczenie należy opodatkować według stawki podstawowej, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, czyli według stawki 22 %.

Regulacje dotyczące wystawiania przez podatników faktur VAT zawarte zostały w art. 106 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Natomiast w myśl art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1- 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2 , osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Tak więc, jeżeli mamy do czynienia z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy czynności te powinny zostać udokumentowane faktura VAT. Obowiązek wystawienia faktury VAT nie wystąpi jedynie w sytuacji, w której nabywca towarów i usług jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jednak w sytuacji, gdy osoba taka zażąda faktury VAT, sprzedawca ma obowiązek jej wystawienia.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w świetle powołanych wyżej przepisów prawnych, koszty przesyłki towaru podlegają opodatkowaniu wg stawki 22 %, oraz że nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jeżeli osoby te nie wniosły żądań do wystawienia faktury.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika