Czy przekazanie na rzecz zasłużonych pracowników i innych osób MEDALU UCZELNI rodzi obowiązek podatkowy (...)

Czy przekazanie na rzecz zasłużonych pracowników i innych osób MEDALU UCZELNI rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT ?

Na podstawie:-art. 14a par. 1, 2 i 4, 216, 217 oraz art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Akademii Xi z dnia 28.06.2007r. /data wpływu do tut. Organu - 29.06.2007r./ uzupełnionego w dniu 20.07.2007r. /data wpływu do tut. Organu - 23.07.2007r./ i w dniu 01.08.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie podziela pogląd wyrażony we wniosku

Pismem z dnia 28.06.2007r. /data wpływu do tut. Organu - 29.06.2007r./ uzupełnionego w dniu 20.07.2007r. / data wpływu - 23.07.2007r./ oraz w dniu 01.08.2007r. Akademia X zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania przekazanych na rzecz zasłużonych dla Uczelni i innych osób MEDALU UCZELNI.We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:
Akademia X zamówiła w Mennicy Polskiej S.A. wybicie 'Medalu Uczelni' z brązu. Jednostkowy koszt wybicia medalu wynosi netto 56,55 zł brutto 69,00 zł.Zgodnie ze Statutem Akademii, medalem uhonorowani zostaną szczególnie zasłużeni pracownicy oraz inne osoby, które przyczyniły się do rozwoju Uczelni. Jest to najwyższe po tytule doktora honoris causa wyróżnienie uczelniane, przyznawane przez Senat na wniosek Rektora.Usługę wybicia medalu Akademia zakwalifikowała do 'kosztów pozostałych usług'.Szkoła nie traktuje 'Medalu Uczelni' jako wydatku związanego z reprezentacją czy reklamą ze względu na fakt, iż głównymi odbiorcami będą zasłużeni pedagodzy Szkoły (czynni i w stanie spoczynku).

Porady prawne

Pytanie brzmi: Czy przekazanie na rzecz zasłużonych pracowników czy innych osób MEDALU UCZELNI rodzi obowiązek podatkowy w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ?Zdaniem Akademii, wręczenie 'Medalu Uczelni', będącym zgodnie ze statutem rodzajem odznaczenia dla zasłużonych pracowników lub innych osób jest czynnością nie podlegającą podatkowi VAT. Uczelnia nie powinna odliczyć podatku VAT zawartego w fakturze wykonawcy medalu i nie powinna naliczać podatku należnego przy jego przekazywaniu wyróżnionym osobom.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę towarów, zgodnie z art.7 ust.1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.W myśl art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz.535 ze zm.), przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od podatku od towarów i usług rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez jego przedsiębiorstwem , a w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż przekazanie przez Uczelnię dla zasłużonych pracowników i innych osób MEDALU UCZELNI (czyli na inne cele niż określone w ust.2 art.7 ustawy) nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu przywołanego art.7 ust.2 ustawy o podatku VAT, niezależnie od jego wartości, ze względu na fakt, iż czynności te są związane z prowadzoną przez Uczelnię działalnością.Oznacza to, że przedmiotowe czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Oznacza to, że zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego i dokonanych przez tut. Organ ustaleń, poniesione koszty na wybicie przedmiotowych medali związane są z działalnością edukacyjną Akademii - PKWiU 80 - usługi edukacyjne , które to usługi są wymienione jako zwolnione od podatku w poz. 7 wykazu usług zwolnionych od podatku załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.
W tym stanie rzeczy, z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowych MEDALI UCZELNI nie przysługuje Akademii prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym nabyciem.

Mając na względzie powyższe ustalenia Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie podziela stanowisko Uczelni wyrażone w złożonym wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika