Czy do zbycia zabudowanej nieruchomości, zakupionej w roku 2000, przy której wydatki na ulepszenie (...)

Czy do zbycia zabudowanej nieruchomości, zakupionej w roku 2000, przy której wydatki na ulepszenie nie stanowiły 30 % wartości początkowej może być zastosowane zwolnienie od podatku VAT ? Zdaniem Podatnika powyższa czynność korzystać będzie ze zwolnienia w trybie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku VAT.

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 16.08.2006 r. (doręczonego w dniu 22.08.2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 22.08.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wpłynęło podanie Podatnika o interpretację przepisu dotyczącego zastosowania zwolnienia do zbycia zabudowanej nieruchomości, zakupionej w 2000 r. Zdaniem Podatnika powyższa czynność korzystać będzie ze zwolnienia w trybie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 6 ustawy o podatku VAT. Podatnik poniósł wydatki na ulepszenie, które nie stanowiły 30 % wartości początkowej.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia sie od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze.Dla celów przedmiotowego zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2, w art. 43 ust. 2 określono, iż towarami używanymi są:

  • budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat,
  • pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli lub ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  • miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  • użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli podlega opodatkowaniu wg właściwej stawki dla danego budynku zgodnie z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z informacją zawartą we wniosku Podatnika, nabyta w 2000 r. nieruchomość korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zaś wydatki na ulepszenie nie stanowiły 30 % wartości początkowej, zatem przy spełnieniu ww. warunków Podatnik może dokonać zbycia przedmiotowej nieruchomości z zastosowaniem zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona bądź uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonych w art. 14b § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika