Czy mogę odliczyć podatek VAT od zakupionego w marcu 2004 r. samochodu używanego Mercedes Sprinter, (...)

Czy mogę odliczyć podatek VAT od zakupionego w marcu 2004 r. samochodu używanego Mercedes Sprinter, do którego nie posiadam świadectwa homologacji. Samochód został zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Dopuszczalna ładowność wynosi 1280 kg, a liczba miejsc wynosi 3. Moim zdaniem mam prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie tego samochodu oraz paliwa, gdyż zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 08.02.2000 r. Nr PP2-813-96/01/GM obowiązek posiadania świadectwa homologacji nie dotyczy samochodów będących bezspornie samochodami ciężarowymi, które jako nowe posiadały świadectwo homologacji na ten typ pojazdu.

W trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 24 kwietnia 2004 r., uzupełnione w dniu 11 maja 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej udziela informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.):

Porady prawne

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się tylko do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika W przypadku samochodów inne niż osobowe zagadnienie możliwości dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie tych samochodów należy jednak rozpatrywać z uwzględnieniem obowiązujących postanowień § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Stosownie do treści tego uregulowania podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku, o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów.

W świetle powyższego, obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem samochodu innego niż osobowy można dokonać ? z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w leasing stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika ? od samochodu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. jest samochodem innym niż osobowy
  2. dopuszczalna jego ładowność przekracza 500 kg
  3. obie wyżej wymienione przesłanki wynikają z homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodu

Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, iż ww. uregulowania mają zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe, wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy, były samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji, zmieniły swój charakter, przeznaczenie, istnieje możliwość przewozu nimi zarówno osób jak i ładunków. Nie dotyczy on natomiast samochodów będących bezspornie np. samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe, wyprodukowane w kraju bądź sprowadzone z zagranicy posiadały homologację na taki typ pojazdu. Stanowisko takie zostało wyrażone m.in. w piśmie Ministra Finansów PP2-813-96/01/GM z dnia 8 lutego 2000 r.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, iż będzie Pan miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie samochodu Mercedes Sprinter oraz przy zakupie paliwa do przedmiotowego samochodu, bowiem zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Zatem ograniczenie to samochodu Mercedes Sprinter nie dotyczyło.

Odnośnie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do tegoż samochodu od dnia 1 maja 2004 r. informuje się, iż z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy, co w konsekwencji w trybie art. 88 ust. 1 pkt. 3 cyt. ustawy pozbawiałoby podatnika prawa obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego bądź gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. ładowność tego samochodu jest wyższa, niż określona wg wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kggdzie:DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność, n ? oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy.

Ponadto informuje się, iż organ podatkowy niniejszą interpretację przepisu udzieloną w trybie art. 14a § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa wydaje na etapie wdrażania nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i przepisów wykonawczych (rozporządzeń). Z chwilą ewentualnych zmian w unormowaniach prawnych, które mogą ograniczyć bądź sprecyzować również prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, powyższą interpretację należałoby zmodyfikować.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika