Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie mi jak mam odliczyć VAT naliczony w paliwie zakupionym (...)

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie mi jak mam odliczyć VAT naliczony w paliwie zakupionym do dźwigu oraz samochodu transportowo-osobowego zakupionego na firmę.Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usługi dźwigowych. Płacę podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego oraz jestem płatnikiem VAT. Posiadam do prowadzenia działalności dźwig typu HYDROS T-321 Stalowa Wola o udźwigu do 32 ton i maksymalnym zasięgu wysięgnika do 32 mb. Dźwig ten zaliczany jest do pojazdów specjalnych i nie dotyczy go homologacja. Jest to pojazd samojezdny o dwóch silnikach i dwóch zbiornikach paliwa. Zakupione paliwo do dźwigu, to podstawowy element wydatków. W tej sytuacji zasadniczym odliczeniem jest VAT naliczony od zakupionego paliwa w rozliczaniu miesięcznym VAT-7.Ponadto od trzech lat do celów prowadzenia działalności posiadam samochód transportowo--- osobowy na 5 miejsc siedzących o ładowności 600 kg z homologacją wydaną przez producenta. Samochód ten jest marki Citroen Berlingo i jest niezbędny do funkcjonowania działalności. Proszę zatem o wyjaśnienie jak mam postępować w odliczaniu naliczonego VAT w paliwie w odniesieniu do obydwu pojazdów.

W odpowiedzi na zawarte w piśmie z dnia 29.06.2004r. zapytanie, dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. W art. 86 ust. 3 ustawy wymienione zostały samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż wyliczona wg wzoru:

Porady prawne

DŁ = 357kg + n x 68kg gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n ? oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), w myśl art. 86 ust. 5 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Z powyższych przepisów wynika, że uprawnienie do dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do samochodu przysługuje wówczas, gdy z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynika, iż ładowność przedmiotowego samochodu jest wyższa niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3. Stąd też, o ile wymieniony w Pana piśmie samochód posiada świadectwo homologacji i z dokumentu tego wynika:

  • ładowność wyższa, niż określona wzorem przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu tych samochodów w zakresie, w jakim jest ono wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (art. 86 ust. 1 ustawy);
  • ładowność niższa od wyliczonej wg wzoru, o którym mowa w art. 86 ust. 3 to nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa do napędu tego samochodu (na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy).

W opinii tut. organu podatkowego ograniczenie w zakresie wysokości kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie ma zastosowania do dźwigu typu Hydros, wymienionych przez Pana w piśmie, jako pojazdu specjalnego. Tym samym nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, do odliczenia kwoty podatku naliczonego zawartego w cenie paliw do napędu tego typu sprzętu, jeśli wykorzystywany jest on do prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdu podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika