Prosimy o wyjaśnienie jaki dokument powinien wystawić nam kontrahent jako wykonwacy jego budynku za (...)

Prosimy o wyjaśnienie jaki dokument powinien wystawić nam kontrahent jako wykonwacy jego budynku za zużytą w tym budynku energię elektryczną.

W odpowiedzi na pismo nr EK/391/04 z dnia 24.02.2004r. (data wpływu: 25.02.2004r.), uzupełnione pismem nr EK/502/2004 z dnia 30.03.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Rodzaj dokumentu jaki powinien wystawić Państwa kontrahent w opisanym przez Państwa stanie faktycznym uzależniony jest od sytuacji, czy Państwa kontrahent jest czy też nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

  • Kontrahent jest podatnikiem podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy podatku od towarów i usług wystawiają faktury w przypadku sprzedaży towarów lub/i świadczenia usług.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002r. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami ?FAKTURA VAT?, z wyjątkiem podatników:

  1. korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.),
  2. wykonujących wyłącznie czynności wymienione w art. 7 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy lub czynności zwolnione określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 cytowanej ustawy

W opisanej przez państwa sytuacji mamy do czynienia z refakturowaniem sprzedaży energii elektrycznej.

?Refakturowanie? usług oznacza nic innego, jak ?fakturowanie? usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej.

Podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej ma obowiązek jej refakturowania. Opodatkowaniu podlega bowiem wykonanie usługi na podstawie czynności wymienionej w art. 2 cytowanej ustawy nawet wtedy, gdy ?fizycznie? dokonuje tego osoba trzecia.

Ceny netto jak i stawki VAT w fakturach dokumentujących odprzedaż usług są takie same jak w fakturze usługodawcy, a podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu ? do części podlegającej odprzedaży. Ewentualne doliczenie marży mogłoby być uznane jako prowizja z tytułu pośrednictwa w dalszej odprzedaży usługi, opodatkowana stawką VAT 22%.

  • Kontrahent nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług

Ustawodawca w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nałożył na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem ?podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a ? 16m?.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa rodzaju dowodów jakimi należy dokumentować określone zdarzenia gospodarcze.

Podstawowa zasada dokumentowania zdarzeń gospodarczych, będąca podstawą do określenia zobowiązań podatkowych podatników, określona została w art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Z kolei w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca określił, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zgodnie natomiast z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika