Czy następcy zlikwidowanego zakładu budżetowgo (Sp. z o.o.) przysługuje prawo do odliczenia podatku (...)

Czy następcy zlikwidowanego zakładu budżetowgo (Sp. z o.o.) przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych dla zlikwidowanej jednostki ?

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 29.06.2006r. (data wpływu 05.07.2006r.).

W odpowiedzi na pismo z dnia 29.06.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Zakład X został z dniem 01.06.2006r. zlikwidowany według stanu ksiągna 31.05.2006r. Na bazie zlikwidowanego zakładu budżetowego została zawiązana Spółkaz o.o. w organizacji, która z dniem 28.06.2006r. została zarejestrowana w KRSpod numerem X. Na podstawie ustawy o Gospodarce Komunalnej (Dz. U.z 1997r. Nr 9, poz. 43) Spółka przejmuje wszystkie prawa i obowiązki zlikwidowanego zakładu. Dnia 25.06.2006r. złożona została deklaracja VAT-7 za maj 2006r. obejmująca działalność poprzedniego zakładu. Kwota VAT-u naliczonego przysługująca do odliczeniaw następnym miesiącu (zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 53) oraz od faktur, które wpłynęły dopiero w czerwcu została przejęta do odliczenia przez Spółkę. Vat należny wynikający z ksiąg Spółki za miesiąc czerwiec zostanie pomniejszony również o kwotę VAT-u (do odliczenia w następnym miesiącuczyli w czerwcu) wynikającego z zamknięcia ksiąg zakładu.

Z bazy danych tut. organu podatkowego wynika, iż Zakład X jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdzaco następuje:

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawai obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis ten na podstawie § 2 cyt. artykułu stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

W myśl przepisu art. 93 a § 1 osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

    - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przepis ten na podstawie § 2 cyt. artykułu stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia

    a) innej spółki niemającej osobowości prawnej

    b) spółki kapitałowej

  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 93b Ordynacji podatkowej przepisy art. 93 i art. 93a stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych.

Tak więc Zakład X Sp. z o.o. stał się sukcesorem praw i obowiązków zlikwidowanego zakładu budżetowego.

Powyższe skutkuje zatem również prawem Spółki do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturach zakupu oraz dokumentach celnych wystawionych dla przejmowanego zakładu budżetowego. Nowo powstały podmiot może dokonywać wprawdzie odliczeń dopiero po dniu rejestracji, lecz nie oznacza to, że nie może uwzględnić przy tych odliczeniach faktur wcześniej otrzymanych przez podmiot na bazie którego powstał.

Zasady obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określone zostały w art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W świetle powyższego, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach Spółka, która stała się sukcesorem praw i obowiązków zlikwidowanego zakładu budżetowego ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych dla zlikwidowanego zakładu budżetowego (otrzymanych w miesiącu czerwcu) oraz z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli zostały zachowane zasady, o których mowa w art. 86 oraz art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmianylub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika