Cz wartość faktur wystawionych na właściciela lokalu za energię elektryczną, które opłacane sa (...)

Cz wartość faktur wystawionych na właściciela lokalu za energię elektryczną, które opłacane sa przez spółkę (wspólników) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) uznał stanowisko wnioskodawców zajęte we wniosku z dnia 07.02.2005 r. (data wpływu 14.02.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.02.2005 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) wspólnicy spółki cywilnej złożyli wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

wspólnicy prowadzą warsztat samochodowy i w tym celu wynajmują lokal. Czynsz najmu opłacany był na podstawie otrzymywanych faktur VAT do miesiąca maja 2004 r. i z tego tytułu nie było zaległości z płatnościami dla ww. firmy. Jednakże zaczęły napływać informacje, że właściciel lokalu jest nieuchwytny i nie reguluje swoich zobowiązań. Od marca 2004 r. zaczęto opłacać faktury za energię elektryczną wystawione na właściciela, gdyż Zakład Energetyczny groził odłączeniem prądu i dlatego też musieliby Panowie zamknąć warsztat.

Ponadto otrzymano pisma od komornika o zajęciu wierzytelności i prawa na wniosek wierzycieli:

  • Bank Spółdzielczy w G.,
  • Urząd Miasta Olsztyn,

które muszą być spłacane wartością należnego czynszu.

Obawiając się wyłączenia prądu faktury za energię elektryczną są przez nas nadal opłacane.

W związku z powyższym pytacie Panowie - czy wartość faktur wystawionych na właściciela lokalu za energię elektryczną, które opłacane są przez spółkę (wspólników) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.Zdaniem wnioskodawców - ?opłaty za energię elektryczną ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu. Bez energii elektrycznej warsztat nie mógłby funkcjonować. Dowodem poniesienia kosztu są przelewy i wyciągi bankowe. Na fakturach otrzymywanych z Zakładu Energetycznego figuruje adres mojej firmy i numer licznika zainstalowany w moim warsztacie.W związku z powyższym opłaty za energię elektryczną w opisanej sytuacji zaliczyłbym do kosztów uzyskania przychodów?.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie rozpatrując powyższe stwierdza co następuje:art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami z poszczególnymi źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Zarachowanie wydatku do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego wymaga udokumentowania stosownym dowodem księgowym i wykazania związku wydatku z osiągniętymi przychodami oraz potwierdzenia, że wydatek został faktycznie poniesiony.

Zagadnienia dotyczące dokumentowania wydatków regulują przepisy § 12-14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.).Zgodnie z § 13 pkt 5 wyżej cyt. rozporządzenia za dowody księgowe uważa się również inne dowody opłat, w tym dokonywane na podstawie książeczek opłat oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.

W opisanym przez Panów stanie faktycznym dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztu za energię elektryczną są przelewy i wyciągi bankowe, tak więc w świetle wyżej cyt. przepisu stanowią one dowody potwierdzające zasadność zarachowania wydatków do kosztów podatkowych stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączone dokumenty nie podlegały ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika