- w wyniku przewożenia towaru nie zgłoszonego do odprawy celnej, został skonfiskowany środek transportu, (...)

- w wyniku przewożenia towaru nie zgłoszonego do odprawy celnej, został skonfiskowany środek transportu, będący środkiem trwałym.
Pytanie dotyczy zaliczenia straty z tego tytułu w koszty uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 23.02.2004 r. wyjaśnia co następuje:

z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w wyniku przewożenia towaru nie zgłoszonego do odprawy celnej, został skonfiskowany środek transportu, będący środkiem trwałym.

Pana wątpliwości dotyczą zaliczenia straty poniesionej z tego tytułu w koszty uzyskania przychodu.

Porady prawne

Odnosząc się do kosztów uzyskania przychodu należy mieć na uwadze art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się strat w środkach trwałych... jedynie w części pokrytej odpisami amortyzacyjnymi, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, tzn. przy uwzględnieniu również tych odpisów, które nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wynikających z ust. 1 pkt 45, 45a tego artykułu.

Podstawowym warunkiem zaliczenia straty do kosztów uzyskania przychodu powstałej w wyniku utraty samochodu jest zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 cyt. wyżej ustawy objęcie samochodu dobrowolnym ubezpieczeniem.

Ponieważ samochód takie ubezpieczenie posiadał, to w omawianej sytuacji ta część straty, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika