Czy można rozliczać dochody z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, przy (...)

Czy można rozliczać dochody z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, przy równoczesnym rozliczaniu dochodu z działalności gospodarczej według obowiązku określonego w ustawie o rachunkowości?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2005r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 05.10.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości rozliczania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, przy równoczesnym rozliczaniu dochodu z działalności gospodarczej według obowiązku określonego w ustawie o rachunkowości - jest prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 05.10.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 powyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej ustala Pan na podstawie ksiąg rachunkowych, do których prowadzenia zobowiązuje art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Zamierza Pan prowadzić dział specjalny produkcji rolnej - uprawę grzybni.

Według Pana, pomimo prowadzenia ksiąg rachunkowych dla potrzeb działalności gospodarczej, ma Pan prawo korzystać z norm szacunkowych do ustalania dochodu i odprowadzania zaliczek z działów specjalnych produkcji rolnej . Prawo podatnika do wyboru ustalania dochodu z działów specjalnych na podstawie norm szacunkowych bądź na podstawie ksiąg, wynika, jak Pan podaje, z art. 24 ust. 4 i art. 15 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe wskazując , co następuje. Katalog źródeł przychodu dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawiony został w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej 'u.p.d.o.f.'. Wynika z niego, że pozarolnicza działalność gospodarcza jest innym źródłem przychodu niż działy specjalne produkcji rolnej (działalność gospodarczą wymieniono jako źródło przychodu w punkcie 3, działy specjalne - wymieniono jako źródło przychodu w punkcie 4). Potwierdza to także definicja 'pozarolniczej działalności gospodarczej' zamieszczona w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. . Wynika z niej, że pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów, ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.

1 pkt 1, 2 i 4 - 9. Zatem działy specjalne produkcji rolnej, wymienione jako źródło przychodu w art. 10 pkt 4, nie stanowią w świetle tej definicji działalności gospodarczej (pojęcie działów specjalnych produkcji rolnej zostało zamieszczone w art. 2 ust. 3 u.p.d.o.f.).Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą , są obowiązane w świetle art. 24a ust. 1 u.p.d.o.f. prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe zgodnie z odrębnymi przepisami, natomiast osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej mają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi wyłącznie wtedy, jeżeli zgłosiły zamiar prowadzenia ksiąg (art. 24a ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f.). O zamiarze prowadzenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego, jak stanowi powyżej przytoczony przepis, przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku ( art. 15 u.p.d.o.f.). Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg o których mowa w art. 15, dochód ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 (art. 24 ust. 4 u.p.d.o.f.). Zasady stosowania norm szacunkowych zostały określone w art. 24 ust. 4a - 4e u.p.d.o.f.. Z art. 43 ust. 4 u.p.d.o.f. wynika natomiast obowiązek wpłacania zaliczek miesięcznych w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego (obniżonych, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2 , o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne). W przypadku gdy podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej osiągają poza dochodem z działów specjalnych inne dochody - od dochodów tych opłacają zaliczki według zasad określonych w art. 44, bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych (art. 43 ust. 5 u.p.d.o.f.). Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje Pana stanowisko dotyczące możliwości rozliczania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, przy równoczesnym rozliczaniu dochodu z działalności gospodarczej według obowiązku określonego w ustawie o rachunkowości - jako prawidłowe.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji, przy założeniu że datą zdarzenia przedstawionego przez Pana jest data wydania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego. Na mocy art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika