W roku 2005 firma Pani S sprowadziła towary z Indonezji. Odprawa celna odbyła się w Hamburgu przez (...)

W roku 2005 firma Pani S sprowadziła towary z Indonezji. Odprawa celna odbyła się w Hamburgu przez przedstawiciela podatkowego. Cło zostało zapłacone na terenie Niemiec. W momencie dopuszczenia do obrotu na terytorium Niemiec, towar uzyskał status towaru wspólnotowego. Czy powyższa transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie, które winno być rozliczone w deklaracji VAT-7K oraz wykazane w informacji podsumowującej VAT-UE?

Na podstawie art.216 §1, art.14a §1, §3 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8 poz. 60 z 2005 roku z późniejszymi zmianami) w związku z art.11 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach ? po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.11.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie opisanej przez podatnika - postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 17.11.2005 roku wpłynął wniosek ? Pani S o udzielenie informacji w sprawie rozliczenia nabycia towarów sprowadzonych z Indonezji odprawionych w Hamburgu przez przedstawiciela podatkowego.

W roku 2005 firma Pani S sprowadziła towary z Indonezji. Odprawa celna odbyła się w Hamburgu przez przedstawiciela podatkowego. Cło zostało zapłacone na terenie Niemiec. W momencie dopuszczenia do obrotu na terytorium Niemiec, towar uzyskał status towaru wspólnotowego.

Pytanie podatnika i jego stanowisko w sprawie:
Czy powyższa transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie, które winno być rozliczone w deklaracji VAT-7K oraz wykazane w informacji podsumowującej VAT-UE?

W ocenie podatnika w sytuacji opisanej powyżej nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki z art.11 ust.1 i art. 9 ust.2 ustawy. Transakcja nie powinna być uwzględniana ani w rozliczeniu deklaracji VAT ani w informacji VAT-UE, czynność ta, zdaniem podatnika pozostaje obojętna z punktu widzenia podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach po przeanalizowaniu obowiązujących w tym względzie przepisów podatkowych informuje, że:

Zgodnie z treścią art.11 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt.4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Art.12 cyt.ustawy szczegółowo opisuje przypadki, kiedy przemieszczanie towarów, o których mowa w art.11 ust.1, nie uznaje się za wenątrzwspólnotowe nabycie towarów- zdaniem Naczelnika tut. Urzędu ? żaden z nich nie odpowiada sytuacji opisanej przez Panią. Również warunki - określone w art.9 ust.2 - konieczne do uznania czynności za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, (na które powołuje się Pani we wniosku) zostały w tej transakcji spełnione, zarówno nabywca ? w tym przypadku Pani S oraz dostawca ? w tym przypadku przedstawiciel podatkowy z Niemiec są podatnikami w rozumieniu art.15 ustawy.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach - opisany we wniosku stan faktyczny w pełni interpretuje cyt. powyżej przepis art.11 ust 1, oznacza to, że: przemieszczenie przez Pani firmę towaru, uprzednio zaimportowanego, z terytorium Niemiec na terytorium Polski dla prowadzonej na terytorium Polski działalności, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a w związku z tym winna być rozliczona w deklaracji VAT (zgodnie z art.99 ustawy) oraz wykazana w informacji podsumowującej VAT-UE (zgodnie z art. 100 ustawy VAT).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie ? zgodnie z art.236 Ordynacji podatkowej ? służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika