Podatnik jest zakładem budżetowym, jednostką samorządową podległą Urzędowi Miasta. W 2006 r. (...)

Podatnik jest zakładem budżetowym, jednostką samorządową podległą Urzędowi Miasta. W 2006 r. podatnik będzie otrzymywał dotację podmiotową na pokrycie kosztów swojej działalności i w ramach działalności statutowej będzie organizował narady oraz konferencje dla pracowników oświatowych, w tym zapewnienie noclegów i wyżywienia. W jakim momencie należy opodatkować dotację? Zdaniem podatnika dotację podmiotową na działalność statutową należy opodatkować tylko w części przypadającej na wykonane koszty związane z obsługą grup szkoleniowych w miesiącu ich poniesienia, a nie w miesiącu otrzymania środków na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej ? ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że nie jest prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 24.02.2006 r., który wpłynął 27.02.2006 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji podmiotowej.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 27.02.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika z dnia 24.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji podmiotowej.

Podatnik przedstawiając stan faktyczny podał, że jest zakładem budżetowym, jednostką samorządową podległą Urzędowi Miasta. W 2006 r. podatnik będzie otrzymywał dotację podmiotową na pokrycie kosztów swojej działalności i w ramach działalności statutowej będzie organizował narady oraz konferencje dla pracowników oświatowych, w tym zapewnienie noclegów i wyżywienia. W jakim momencie należy opodatkować dotację? Zdaniem podatnika dotację podmiotową na działalność statutową należy opodatkować tylko w części przypadającej na wykonane koszty związane z obsługą grup szkoleniowych w miesiącu ich poniesienia, a nie w miesiącu otrzymania środków na rachunek bankowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 2 ww. ustawy w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 19 ust. 21 cyt. ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach nie podziela stanowiska podatnika i stwierdza, że w myśl art. 29 ust. 1 i 2 ww. ustawy obrót zwiększa się o otrzymane dotacje (w tym również zaliczki) mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Dotacja w takiej części będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w pozostałym zakresie dotacja nie podlega opodatkowaniu. Obowiązek podatkowy z tytułu dotacji podlegającej opodatkowaniu (w tym również zaliczki) powstaje natomiast zgodnie z art. 19 ust. 21 cyt. ustawy, czyli z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Prawidłową stawką VAT będzie stawka właściwa dla towarów dostarczanych lub usług świadczonych, które sfinansowane są z dotacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika