Czy od poniesionych wydatków związanych z inwestycją polegającą na rozbiórce i przebudowie istniejącego (...)

Czy od poniesionych wydatków związanych z inwestycją polegającą na rozbiórce i przebudowie istniejącego budynku w związku z rozszerzeniem działalności o turystykę wiejską podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i winien z chwilą zakończenia inwestycji zaprowadzić ewidencję środków trwałych?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2006 r. za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.10.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej - szkółkarstwo drzew, chce się Pan zajmować turystyką wiejską oraz wyżywieniem osób korzystających z wypoczynku. W związku z powyższym zamierza dokonać częściowej rozbiórki i przebudowy istniejącego budynku zgodnie z projektem i wydaną decyzją przez Starostwo Powiatowe z przeznaczeniem na działalność gospodarczą w zakresie turystyki wiejskiej.

Pytanie podatnika i jego stanowisko w sprawie:

Czy od poniesionych wydatków związanych z tą inwestycją ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i z chwilą zakończenia inwestycji zaprowadzić ewidencję środków trwałych?

W ocenie opisanej powyżej sytuacji stwierdza Pan, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w fakturach na dokonane zakupy związane z inwestycją wówczas gdy danym miesiącu występuje sprzedaż i z chwilą zakończeniu inwestycji wpisać do ewidencji środków trwałych wartość na podstawie faktur.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 roku, Nr 54, poz 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych,(...) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego(...).

Z kolei z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być naliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy o VAT).

W świetle powyższego, odliczenie podatku naliczonego od przebudowy budynku będzie Panu przysługiwało pod warunkiem, że budynek będzie służył działalności opodatkowanej, a poniesione koszty mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Po zakończeniu procesu inwestycyjnego, spełnieniu warunków określonych dla uznania składnika majątkowego za środek trwały oraz określeniu wartości początkowej należy wprowadzić środek trwały do ewidencji.

Ponadto informuję, że zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3- 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust.11, 12, 16 i 18.

W myśl art. 86 ust. 11 ustawy VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 19 cytowanej ustawy VAT, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

W związku z tym obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest możliwe w rozliczeniu za okres, w którym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych na zasadach ogólnych, z tym że kwota podatku naliczonego za ten okres nie może zostać wykazana do zwrotu na rachunek bankowy, a wyłącznie do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach uważa więc, że stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia,

b/ nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach ? na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 - ustawy Ordynacja Podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika