uzupełnić sygn: US.IV-415/2/2004

uzupełnić

Odpowiadając na pismo z dnia 29.12.2003 r. będące żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w ramach umowy o dzieło zawartej z W. w L. jest pan bezpośrednio zaangażowany w realizację przedsięwzięcia (projektu) o nazwie ?Szkolenia i poradnictwo biznesowe dla osób zagrożonych bezrobociem w województwie lubelskim? w ramach programu PHARE 2000 SSG Rozwój Zasobów Ludzkich, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach bezzwrotnej pomocy zagranicznej dla Polski ze środków I. z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Za wykonane czynności W. w L. wypłaca panu należności, traktując wynagrodzenie jako przychód wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od os fizycznych. Niezależnie od bezpośredniej realizacji programu W. w L. zleca innym osobom - wykonawcom i podwykonawcom wykonanie określonych czynności, które pozostają w związku z realizowanym programem.

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej, z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest możliwe, jeżeli podatnik spełni równocześnie warunki wymienione pod lit. a oraz pod lit. b ww. przepisów. Jest ono przewidziane zatem wyłącznie dla podatnika, który bezpośrednio (lub za pośrednictwem podmiotów uprawnionych do rozdziału środków bezzwrotnej pomocy) otrzymał bezzwrotną pomoc i bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z tej pomocy.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b jednoznacznie stanowi, iż zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione przez podmiot otrzymujący bezzwrotną pomoc, w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy zlecenia lub innych umów cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, w przypadku gdy wynagrodzenie za zlecone czynności związane bezpośrednio z realizacją programu wypłaca panu beneficjent ? W. w L., wynagrodzenie to jest zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu podatkowym nie należy wykazywać przychodów i dochodów zwolnionych na podstawie tego przepisu. Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie za prace związane z realizacją programu pomocowego wypłaca panu firma konsultingowa, której beneficjent zlecił wykonanie określonych czynności, wynagrodzenie to nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, gdyż nie jest w tym przypadku spełniony wymóg bezpośredniej realizacji celu programu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika